A A+ A++

Firma Techniprot oraz Klub HDK „Serce Pruszkowa” zachęcają wszystkich do udziału w zbiórce krwi. Akcja odbędzie się na terenie firmy już 10 czerwca.

Ambulans z Narodowego Centrum Krwiodawstwa pojawi się na terenie firmy około godz. 9.00. Krew będzie można oddawać do godz. 13.00.

Dlaczego oddawanie krwi jest tak ważne?
Krew jest na wagę złota. Nie da się jej wyprodukować. Dlatego tak ważne jest, by oddawać krew. Dla dawców nie stanowi to dużego obciążenia ponieważ wszystkie składniki krwi odnawiają się. Obecnie w RCKiK stan zapasów krwi z grup 0(Rh-) i 0(Rh+) oceniany jest jako niski, a grupy A(Rh+) jako średni. Zapasy pozostałych grup są wysokie. Ze względu na fakt, że w populacji polskiej tylko 15 proc. osób posiada ujemną grupę krwi (Rh-), często pojawiają się niedobory krwi właśnie w tych grupach.

Kto może oddać krew?
Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne
Do pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Zbiórka krwi
Start: 10 czerwca godz. 9.00 – 13.00
Miejsce: Techniprot, Komorowska 24, Pruszków

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSieć gazowa na terenie kolejnych gmin w powiecie radomskim?
Następny artykułMistrzyni Świata walczy z rakiem! Trwa zbiórka dla Patrycji Bereznowskiej na Pomagam.pl