A A+ A++

Muzealnicy z Muzeum Miasta Jaworzna szykują się do badań archeologicznych na Grodzisku. W planach są wykopy przy pozostałościach kamiennych wałów na szczycie wzniesienia. Pracownicy muzeum złożyli w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia.

W poszukiwaniu informacji o śladach dawnej ludzkiej obecności badacze zrobią kilka wykopów przy pozostałościach po dwóch kamiennych wałach, które znajdują się na szczycie wzniesienia. O finansowe wsparcie tego przedsięwzięcia pracownicy muzeum zawnioskowali do Ministerstwa Kultu i Dziedzictwa Narodowego. – Nie ma jeszcze wyznaczonej daty rozpoczęcia prac. Ale chcemy przeprowadzić je w miesiącach sprzyjających takim inicjatywom, czyli w okresie od kwietnia do października. Nadzór konserwatorski będzie sprawować olkuski archeolog Dariusz Rozmus – informuje Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

Jedno z najwyższych w Jaworznie wzniesień, zwane górą Grodzisko, ma 346 m n.p.m. i leży w pasie Pagórów Jaworznickich. Na jego szczycie znajdują się szczątki dwóch kamiennych wałów oddalonych od siebie o 10 metrów, zamykających plac o średnicy ok. 100 metrów. Obecnie są one ledwo widoczne w gęstych zaroślach. Nie wiadomo, jak powstały, pewne jest jednak to, że są to struktury wykonane ludzką ręką, niewykluczone, że w średniowieczu. Wspominał o nich jeszcze pod koniec XVIII wieku historyk Hipolit Kownacki, który donosił o tym, że właśnie na Grodzisku wznosił się niegdyś zamek. Te przypuszczenia nie zostały jednak nigdy potwierdzone. Ostatnie badania archeologiczne na Grodzisku były prowadzone w latach 60. ubiegłego wieku (dwukrotnie). Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach praktyk, założyli kilka rowów sondażowych. Wśród znalezisk były elementy ceramiki szacowane na okres kultury łużyckiej (1200-500 lat p.n.e.). Nie potwierdzono jednak, że te odkrycia pochodzą z czasów zagadkowych wałów. Sprawę tych struktur badał również w ostatnich latach pracujący w jaworznickim muzeum Piotr Burczy. Jeszcze podczas studiów przeprowadził analizę terenu na podstawie danych lotniczego skaningu laserowego. Uzyskane w ten sposób zdjęcia lidarowe z rzeźbą terenu pokazują wyraźny zarys dwóch wałów. Jaworzniccy historycy chcą rozwikłać zagadkę. – Planujemy zrobić dwa lub trzy sondażowe wykopy o niewielkiej głębokości i powierzchni z nadzieją na odkrycie pozostałości po dawnej działalności człowieka. Dzięki wykopom przeanalizujemy strukturę zmian, które zachodziły w poszczególnych warstwach. Będziemy szukać np. pozostałości po paleniskach, skorup po naczyniach, części dawnych narzędzi, metalowych elementów. Jeśli coś znajdziemy, będziemy badać, z jakiego okresu mogą pochodzić i czy mają coś wspólnego z tajemniczymi wałami – tłumaczy dyrektor muzeum.

[Puls Jaworzna, nr 5(197), 18 lutego 2021 r., str. 9]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak w carskiej Rosji doszło do rewolucji bolszewickiej?
Następny artykułKoronawirus. Szczepienia przeciwko COVID-19 dziesiątkują nauczycieli