A A+ A++
fot. Pixabay

Efekty prac powinny pomóc w oszczędnościach, zarówno pieniędzy jak i energii:

Takie prace nie będą prowadzone jedynie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej. Współpracujemy z firmą, która specjalizuje się w myciu paneli fotowoltaicznych oraz ogólnym ich serwisem. Tego typu badania nie są czymś zupełnie nowym, ponieważ w 2015 roku na terenie Niemiec naukowcy prowadzili już tego typu badania, jednak na terenie naszego kraju będzie to zupełna nowość

– tłumaczy prof. Adam Jakubas – koordynator projektu. Badania prowadzone są w całym regionie. W projekt zaangażowano naukowców Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Infrastruktury i Środowiska z Politechniki.

Jako politechnika możemy prowadzić takie badania na własnej instalacji fotowoltaicznej. Na dachu Wydziały Elektrycznego znajduje się farma fotowoltaiczna o mocy 40 kWp. Możemy taką instalację podzielić na kilka segmentów i prowadzić równoległe pomiary wydajności. Ważne jest, żeby te badania prowadzić przez dłuższy okres, ponieważ w jednym dniu nie zaobserwujemy żadnej zmiany. Słońce każdego dnia trochę inaczej nam oświetla te panele, jest różne zachmurzenie, dlatego musimy je prowadzić czym dłużej tym lepiej.

Ze strony częstochowskiej uczelni projekt nadzorują profesorowie Adam Jakubas, Marek Lis, Andrzej Jąderko i Beata Jabłońska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“To w kręgach politycznych jest nie do wybaczenia”. Mazurek przedstawia “kilka faktów” ws. swoich urodzin
Następny artykułWojciech Rawski „Pożytek pszczeli”