A A+ A++

„Taśma” to wystawa, która kręci się wokół żużla. Pomysł powstał w kwietniu 2020 roku, kiedy Kornacki symbolicznie rozpoczął nowy sezon żużlowy – rozgrywki sportowe zostały odwołane wówczas z powodu epidemii. Na jego akcję zorganizowaną przez warszawską Galerię Śmierć Frajerom składała się m.in. relacja live z tworzenia portretów popularnych zawodników.

Nowa wystawa w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku to ponad 40 prac wykonanych w różnych technikach, uzupełnionych wideo oraz muzyką skomponowaną przez takich artystów jak m.in. Cezary Ostrowski, Szymon Weiss, Homo Faber, Michał Bryndal. Część materiałów zostanie wykonana na miejscu – m.in. odbitki grafik, które autor wystawy w niecodzienny sposób będzie tworzył z Mariuszem Warasem jego jeepem. Powstanie seria prac m.in. „Drużyna 8-krotnego mistrza Polski”, „Dinozaury Polskiego Żużla” i „Bożyszcze Częstochowy”. Wystawę będzie można oglądać od piątku 26 lutego w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Dlaczego Kornacki zainteresował się żużlem? – Mój ojciec był spikerem i dziennikarzem sportowym. Sport został mi zaszczepiony, bo od dziecka byłem obecny na zawodach. Co ważne, często mogłem oglądać wszystko od wewnątrz, z perspektywy parku maszyn – opowiada toruński artysta.

Żużel w twórczości Kornackiego pojawił się w instalacjach „Inscription Project” i „Ustawka”, a także podczas licznych performance’ów i projektów kuratorskich. – Dostrzegłem abstrakcyjny potencjał artystyczny tego zjawiska, zarówno wizualny, jak i literacki. Pośród wielu działań zacząłem szkicować i malować żużlowców. W szczególności ich upadki, które doskonale odzwierciedlały moje samopoczucie. Zazwyczaj inspiruję się sylwetkami zawodników z lat 90., których zapamiętałem z dzieciństwa – mówi.

Kim jest Stefan Kornacki?

Kornacki pochodzi z Torunia. Tutaj na wydziale sztuk pięknych UMK skończył grafikę. Laureat „Talentów Trójki”, przyznawanych przez Program Trzeci Polskiego Radia, w kategorii „sztuki wizualne”. Jest twórcą grupy muzycznej Ser Charles oraz duetu Stop. Poszukuje nowej przestrzeni dla poezji w projektach „Szerokości” oraz „Wiersze dla Biegaczy”. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Polsce, Portugalii, Niemczech, Estonii, na Ukrainie oraz w Indiach. Na co dzień jako grafik współpracuje m.in. z „Nowym Tygodnikiem Kulturalnym”. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGazociąg w rezerwacie, obok pałacu w Wilanowie. Bo trzeba ominąć korty nakryte balonem?
Następny artykułDeadline day w Widzewie. Jeszcze dwa transfery łódzkiego klubu