Niewiele zabrakło, aby finał meczu był szczęśliwy dla Księżaka Łowicz. Niestety tym razem nie udało się pokonać rywala i zespół trenera Michała Spychały przegrał w środę, 22 stycznia 2020 roku, na wyjeździe z Elektrobud-Investment MKS Znicz Basket Pruszków 69:72.

Księżak rozpoczął całkiem nieźle, choć walka do przerwy była bardzo wyrównana. Gospodarze stracili dwa punkty w pierwszej kwarcie, a odrobili jeden w drugiej, więc schodząc na przerwę wynik tylko nieznacznie przechylał się na stronę łowiczan 33:34.

Niestety po przerwie lepiej prezentowali się gracze Pruszkowa, którzy w trzeciej kwarcie zdobyli dziesięciopunktowe prowadzenie. Wola walki nie opuszczała jednak koszykarzy Księżaka i w ostatniej kwarcie mocno pracowali, żeby odbudować straty. Niestety zabrakło dwóch skutecznych rzutów, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Mimo, że w tym spotkaniu to Księżak był faworytem, Pruszków na własnym terenie okazał się silniejszy.

O przyczynach porażki opowiedział trener Spychała: – Tym razem nie udało się wygrać. Mogę być zadowolony z dobrej walki chłopaków, ale zawiodło nas to, co mamy szczególnie mocnego, czyli atak i skuteczność. Skuteczność była bardzo słaba przy zaciśnieniu przez przeciwnika mocno strefy podkoszowej, gdzie w chwili obecnej nie mamy jakiejś wielkiej mocy i postawieniu strefy, to czego się zresztą obawiałem – słabsza skuteczność z obwodu, a i trochę złe decyzje spowodowały, że nie rzuciliśmy tyle punktów, co zwykle. I tak, jak powiedziałem, ta nasza siła się nie pojawiła tym razem. Co do samej obrony i walki, mogę oczywiście cierpieć nad paroma rzeczami, szczególnie nad tym, że nie miałem jak przeciwstawić jej Mateuszowi Szwed, bo w chwili obecnej jesteśmy pod tym względem troszeczkę osłabieni. Ale na to przyjdzie pora, żeby popracować  nad sposobem obrony z wyższymi centrami. Na pewno dobra była walka i za to duże brawa. Tutaj jeden – dwa dobre rzuty, dwie dobre decyzje załatwiły by nam sprawę. Chłopcy wyglądali na mega zmobilizowanych po tym meczu i niezadowolonych, więc liczę na wiele jeżeli chodzi o sobotę.

– Najwięcej punktów zdobył Piotrek Robak, ale te punkty były dosyć równe, bo było między 16 a 12 tych czołowych graczy, a więc nie można powiedzieć, że Piotr ciągnął ten zespół tak, jak zazwyczaj. Na pewno wszystkich zawiodła skuteczność. W pierwszej połowie były to szczególnie rzuty spod kosza, gdzie dostawaliśmy się, może nie bardzo łatwo, ale jednak, a nie udało się tej piłki tam kilka razy umieścić. W drugiej połowie zawiodła strefa i rzuty za trzy punkty, które też są zazwyczaj naszą mocną stroną. Niestety tym razem  nie wpadły. W defensywie i w ataku po przerwie wynik nam się poprawił. To był taki typowy mecz walki. Na pewno w obie strony mogło się to potoczyć, od remisu 66:66 jedna trójka przeważyła bardzo dużo na korzyść Pruszkowa, ale nie zwieszamy głów – dodał na koniec.

19. kolejka I ligi koszykówki męskiej:
Elektrobud-Investment MKS Znicz Basket Pruszków – KS Księżak Łowicz 72:69 (21:23, 12:11, 22:11, 17:24)
Księżak: Piotr Robak 19 (3×3), Mikołaj Stopierzyński 13 (1×3), Mikołaj Grod 13, Michał Samsonowicz 11 (2×3) i Arkadiusz Kobus 9 (2×3) oraz Przemysław Tradecki 4, Mikołaj Czyż i Michał Świderski.
Najwięcej dla Pruszkowa: Mateusz Szwed 20, Mateusz Szczypiński 12 (1×3), January Sobczak 12 i Michał Kierlewicz 10 (3×3).
Sędziowali: Ewa Matuszewska (Toruń), Jakub Adameczek (Lublin) i Bartłomiej Chodorowski (Włocławek). Komisarz: Witold Waczyński (Toruń).

KS Górnik Trans.eu Wałbrzych – MKS Zetkama Doral Nysa Kłodzko 90:86
STK Czarni Słupsk – MUKS Energa Kotwica Kołobrzeg 92:66
PTG Rawlplug Sokół Łańcut – KKK Miasto Szkła Krosno 92:89
WKK Wrocław – Weegree AZS Politechnika Opolska Opole 92:90
GKS Tychy – KS Pogoń Prudnik 94:99
KK Timeout Polonia 1912 Leszno – PBG Biofarm Basket Poznań 68:88