A A+ A++

Czasem wystarczy spojrzenie, uśmiech czy gest, No i stało się! Trafiła cię strzała Amora. Silne zauroczenie to nic innego jak “burza hormonów”. Wyrzut serotoniny i dopaminy sprawiają, że obszary mózgu związane z motywacją i nagrodą wykazują się wyższą aktywnością. Wówczas twój organizm zaczyna wariować.

Jakie są objawy zauroczenia? Na widok osoby, która ci się podoba twoje serce zaczyna bić szybciej, a na twarzy pojawiają się rumieńce. Zalewają cię zimne poty, dłonie drżą, nie możesz zebrać myśli, nogi stają się “miękkie”. Zaczynasz się jąkać, nie możesz zapanować na gestami, wykonujesz nerwowe ruchy albo wręcz przeciwnie – stoisz jak zamurowana.

Kiedy twojego obiektu westchnień nie ma w pobliżu, twoje myśli krążą wyłącznie wokół niego. Masz trudności ze skupieniem uwagi. Targają tobą sprzeczne emocje – od euforii, aż po czarną rozpacz. W obecności swojej sympatii starasz się wypaść jak najlepiej. Zaczynasz jeszcze bardziej dbać o swój wygląd, tak by za każdym razem zrobić piorunujące wrażenie.

Kiedy osoba, która ci się spodobała odwzajemnia twoje zainteresowanie , masz poczucie, że możesz przenosić góry. Niecierpliwie wpatrujesz się w telefon, oczekując na kolejna wiadomość, odliczasz dni i godziny do spotkania. Jeśli jednak okazuje się, że jest to jedynie jednostronne zauroczenie, masz poczucie zawodu i odtrącenia. Nagle wszystko traci sens. Na szczęście jest to chwilowe.

Zauroczenie nie trwa długo. Ten etap może trwać od kilku tygodni do maksymalnie kilku miesięcy. W zależności od tego, jak potoczy się znajomość, może przerodzić się w głębsze uczucie lub minąć.

Wiele osób mylnie uważa, że zauroczenie i zakochanie są ze sobą tożsame. Granica pomiędzy zauroczeniem a miłością jest płynna. Zauroczenie to stan fascynacji i pożądania. Na tym etapie znajomości idealizujemy swój obiekt westchnień, nie dostrzegamy jego wad. Myślimy wyłącznie o tej osobie, nie możemy się skupić na codziennych czynnościach. Początkowa fascynacja i zauroczenie są jedynie przejściowym etapem. Z czasem stan zauroczenia mija. Wówczas znajomość może przerodzić się w głęboki i stabilny związek lub po prostu się skończyć.

1. Zauroczenie to stan przejściowy, a miłość może trwać nawet przez całe życie. Miłość to silne i trwałe uczucie. Natomiast zauroczenie jest nagłe i krótkotrwałe.
2. Miłość opiera się na solidnych fundamentach, takich jak zaufanie, zaangażowanie, wzajemny szacunek, zrozumienie, bliskość, intymność, wierność, przyjaźń, akceptacja, poczucie bezpieczeństwa.
3. Miłość to świadomy wybór. Wchodzimy w relację, znając zarówno zalety, jak i wady partnera.
4. W związku opartym na miłości możesz być sobą. Natomiast, gdy jesteśmy zauroczeni, kontrolę nad naszymi decyzjami przejmują po prostu hormony.
5. Zauroczenie wiąże się z niezwykle silnym pociągiem fizycznym. W miłości, poza pożądaniem, ważne jest też głębsze uczucie.
6. Miłość jest dynamicznym procesem, zmienia się i dojrzewa. Potrzebuje czasu. Ma to związek ze wspólnymi doświadczeniami i poszukiwaniami. Natomiast zauroczenie przychodzi i odchodzi nagle.

Przyjaźń po rozstaniu. Maria Rotkiel mówi, jak to zrobić.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW tym roku Samsung może pokazać Galaxy Z – smartfon z ekranem składanym w dwóch miejscach
Następny artykułZasady przyjmowania interesantów w Urzędzie Miejskim