A A+ A++

Kto może uzyskać zasiłek szkolny? Ile wynosi świadczenie w roku szkolnym 2022/23? Gdzie składa się wniosek?

rozwiń >

Zasiłek szkolny – komu przysługuje?

Zasiłek szkolny obok stypendium szkolnego stanowi jedną z form wsparcia dla uczniów, określoną w ustawie o systemie oświaty. Świadczenie to ma charakter socjalny.

Zgodnie z przepisami zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Zasiłek szkolny po śmierci rodzica, wypadku

Ustawa wprost nie wymienia o jakie konkretnie zdarzenia losowe chodzi. W praktyce może to być klęska żywiołowa, śmierć, wypadek itp.

W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, iż o podstawie do przyznania zasiłku szkolnego nie decyduje trudna sytuacja materialna wynikająca z niskich dochodów w rodzinie. Trudna sytuacja musi być bowiem następstwem zdarzenia losowego, jako przejściowy jego skutek.

Do przyznania uczniowi zasiłku szkolnego konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

  • wystąpienie zdarzenia o charakterze losowym;
  • związek przyczynowy między tym zdarzeniem a trudną sytuacją materialną
  • związek pomiędzy tą przejściowo trudną sytuacją materialną a niezaspokojonymi potrzebami ucznia na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w zakresie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.

Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, iż „o ile zdarzeniem losowym był nagły wypadek męża strony w lipcu 2015 r. (co organ I instancji również przyznał i udzielił stosownej pomocy w postaci zasiłku szkolnego ), to nie może być zakwalifikowane jako zdarzenie losowe przewlekłe leczenie ojca dziecka z powodu licznych schorzeń. Nie występuje tu cecha nagłości i przejściowości. Również rozwiązanie umowy o pracę z powodu nieobecności z przyczyn chorobowych nie ma cech nagłego zdarzenia losowego. Wszak obie te przyczyny były w rodzinie strony wcześniej znane. Sytuacja materialna rodziny jest niewątpliwie trudna lecz nie daje to podstaw do przyjęcia, iż są spełnione przesłanki do przyznania zasiłku szkolnego. Taka sytuacja nie wyklucza ubiegania się o inne formy pomocy materialnej” (IV SA/Wr 552/16).

W jakiej formie przyznaje się zasiłek szkolny?

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność zasiłku rodzinnego na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia.

Zasiłek szkolny 2022/23 – kwota

W roku szkolnym 2022/23 kwota zasiłku szkolnego to maksymalnie 620 zł (jednorazowo).

Wniosek o zasiłek szkolny – termin

Należy pamiętać o stosunkowo krótkim terminie na złożenie wniosku o pomoc. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego określa się w regulaminie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy.

Gdzie składać wniosek o zasiłek szkolny?

Wniosek o zasiłek szkolny najczęściej składa się w ośrodkach pomocy społecznej danej gminy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 1915; ost. zm. Dz. U. z 2022 r., poz. 1730)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodsumowanie spartakiady 2022
Następny artykułZgłoszenie P. Kazimierza Dolegi z dn. 20.09.2022r. – budowa wewnętrznej instalacji gazowej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym wraz z odcinkiem ziemnym instalacji na działce o nr. ewid. 129 (obręb 0080 – Żakowice, arkusz 99), położonej w Radomiu przy ul. Torowej.