A A+ A++

Żaryn na konferencji prasowej potwierdził wcześniejszy komunikat CBA, że biuro zatrzymało Tadeusza G., dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie oraz Jakuba B., syna prezesa NIK i jego doradcę społecznego. Obaj są podejrzani o popełnienie “przestępstw o charakterze urzędniczym”.

Jakub B. to syn prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, który wcześniej w piątek poinformował o tym zatrzymaniu na Twitterze. Podał, że jego syn został zatrzymany na lotnisku Kraków Balice, gdy wraz z żoną wracał z urlopu. Również w piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Żaryn zapytany o zarzuty formułowane przez Mariana Banasia, że działania CBA i prokuratury wobec niego mają charakter polityczny, zapewnił, że “to postępowanie jest postępowaniem stricte kryminalnym, dotyczy działań sprzecznych z prawem, które należy oceniać jako przestępstwa urzędnicze lub też przestępstwa gospodarcze”. Stawiamy i prezentujemy fakty. Ta sprawa dotyczy trzech osób, które są objęte dzianiami i wnioskami prokuratury – dodał.

“Kolejny odcinek porachunków w rodzinie PiS”. Komentarze po zatrzymaniu syna Banasia

"Kolejny odcinek porachunków w rodzinie PiS". Komentarze po zatrzymaniu syna Banasia

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że Tadeusz G. miał przekazywać osobom nieuprawnionym informacje, które pozyskał w toku prowadzenia czynności służbowych. Mowa tutaj o podejrzeniu przekroczenia uprawnień – stwierdził. Tadeusz G. jest też podejrzany “o to, że mając informacje o działaniach sprzecznych z prawem nie poinformował – zgodnie ze swoim obowiązkiem – stosownych organów. Mowa tutaj o podejrzeniu niedopełnienia obowiązków służbowych – dodał rzecznik.

Według niego zatrzymanie Jakuba B. wynika z podejrzenia, że “jest on osobą, która posługiwała się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku czynności kontrolnych, w kontaktach z urzędami, a także w działaniach, które miały na celu składanie wniosków o szereg dofinasowań realizowanych przez Urząd Marszałkowski w Małopolsce”.

Rzecznik poinformował także, że obaj podejrzani zostaną przewiezieni do prokuratury w Białymstoku, która nadzoruje działania CBA w tej sprawie. Stwierdził również, że “to postepowanie, które dotyczy podejrzenia składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniąca funkcje publiczną, jest postępowaniem rozwojowym”. Niewykluczone są kolejne czynności, realizowane w śledztwie – dodał.

“Dosyć bogaty materiał dowodowy”

Odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedział też, że wystąpienie w piątek przez prokuraturę do Sejmu o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, to czynność, która “uzupełnia wszystkie czynności śledcze, które są w tej sprawie, na tym etapie prowadzone”. Prezes NIK jest również osobą, która ma usłyszeć zarzuty w tym śledztwie – powiedział Żaryn dodając, że chodzi o szereg zarzutów dotyczących podejrzenia działań sprzecznych z prawem, które “wynikają wprost ze śledztwa dotyczącego oświadczeń majątkowych składanych przez osobę pełniącą funkcję publiczną”.

Wszystkie działania, którymi objętych zostało trzech podejrzanych – jedna osoba formalnie jest w tej sprawie chroniona immunitetem – uzupełniają się i stanowią pewną całość, która została nakreślona w materiale dowodowym zebranym przez CBA i prokuraturę – powiedział Żaryn.

Zapytany o zarzuty wobec prezesa NIK stwierdził, że “jest rolą prokuratury wskazanie, jakie konkretnie zarzuty chce ona postawić Banasiowi”. Z tego co ja wiem, są to zarzuty związane z poświadczaniem nieprawdy w oświadczeniach majątkowych – dodał.

Powiedział też, że w toku działań CBA i prokuratury “zabezpieczono i poddano analizie szereg dokumentów”, zabrano też “zeznania świadków i analizy finansowe”. To jest dosyć bogaty materiał dowodowy, który był przez szereg miesięcy analizowany – stwierdził.

Żaryn przyznał, że zatrzymania przeprowadzono w piątek, w Małopolsce, “w sposób skoordynowany” i “obaj podejrzani trafili w tym samym momencie w ręce funkcjonariuszy”, mają oni usłyszeć zarzuty jeszcze w piątek w prokuraturze w Białymstoku.

To śledztwo jest rozwojowe, będzie wymagało dalszych badań i analiz, a być może, również dalszych zatrzymań – powiedział rzecznik.

Marian Banaś przed sejmową komisją. Posiedzenie nagle przerwane

Marian Banaś przed sejmową komisją. Posiedzenie nagle przerwane

Stwierdził także, że Tadeusz G. jest podejrzany “o przekazywanie osobom nieuprawnionym materiałów” pozyskanych w trakcie pełnienia swojej funkcji. To koresponduje wprost z informacjami, jakie zarzuty prokuratura chce postawić prezesowi NIK – dodał. Przyznał, że zatrzymanie Tadeusza G. jest związane z wątkiem oświadczenia majątkowego Mariana Banasia, a nie jego współpracą z Jakubem B.

Jakub B. jest osobą, która występuje w charakterze podejrzanego, ale w innym wątku niezwiązanym z działalnością Tadeusza G. Materiał dowodowy pozwolił na wskazanie, że Jakub B. mógł posługiwać się poświadczającymi nieprawdę dokumentami – powiedział Żaryn.

Pytany jakimi karami są zagrożone czyny, o które podejrzewa się zatrzymanych, rzecznik zapowiedział, że o tym przesądzi prokuratura stawiając zarzuty.

W piątek Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi. Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Jak informują śledczy, Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

Raport NIK: ​Rząd coraz mocniej ukrywa w budżecie wydatki i zadłużenie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w powiecie wołomińskim – dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, aktualne na 23.07.2021 godzina 10:00
Następny artykułFani World of Warcraft protestują przeciwko Blizzardowi. Gracze reagują na zarzuty o molestowanie