A A+ A++

11 września 2021roku w Warszawie rozpoczął się protest pracowników ochrony zdrowia. Po raz pierwszy połączył siły wszystkich zawodów medycznych i różne ich reprezentacje. W zorganizowanej demonstracji udział wzięli członkowie organizacji zrzeszających pielęgniarki, położne, lekarzy, farmaceutów, stomatologów, techników medycznych, laborantów, ratowników medycznych.

 

Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Elblągu reprezentowała grupa 35 osób – “Ubrani byliśmy w koszulki z napisem pielęgniarka, pielęgniarz, położna. Wszystkie pielęgniarki i położne  miały czepki, a mężczyźni przypinki” – poinformowała Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu

“Wielotysięczna manifestacja wyruszyła w południe z placu Krasińskich przed kancelarię premiera – gdzie bezpośredni dostęp do KPRM był odgrodzony policyjnym kordonem i barierkami.  Nie dano szansy wejścia delegacji protestujących grup zawodowych do Kancelarii Premiera Rady Ministrów

i złożenia postulatów. Nie było możliwości porozmawiania z żadnym przedstawicielem rządu.” –
czytamy w komunikacie  Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu.

Do manifestacji doszło w sobotę. Ulicami stolicy przeszły tłumy pracowników ochrony zdrowia: lekarze, pielęgniarki czy ratownicy. Wszyscy mówili to samo. Chcą zwiększenia nakładów na zdrowie, podwyżek i regulacji prawnych w ich zawodach. Rozmowy z ministrem, Adamem Niedzielskim, nie przyniosły skutku. 

Tymczasem nie wszyscy protestujący, po manifestacji, wrócili do domów. Część z nich rozbiła przed Kancelarią Premiera “Białe miasteczko 2.0”. To nawiązanie do wydarzeń z 2007 roku. Wówczas taką samą formę protestu wybrały pielęgniarki. Codziennie koczowały na Alejach Ujazdowskich, a co godzinę robiły niesamowity hałas, grzechocząc plastikowymi butelkami, w których były monety. Pierwsze takie miasteczko stało 27 dni. Protestujący nie wywalczyli wtedy realizacji swoich postulatów.

Tym razem miasteczko ma stać do skutku – tak mówią medycy. “‘Białe miasteczko’ stało się dziś tym, czym chcieliśmy, żeby było. Stało się miejscem spotkań pacjentów i medyków, było dziś miejscem dialogu. Jest tylko jeden problem, w tym dialogu cały czas brakuje przedstawicieli rządu, a przede wszystkim premiera. Czekamy na spotkanie z premierem. Kiedy wreszcie zostaniemy potraktowani poważnie?” – mówił na niedzielnej, wieczornej konferencji jeden z protestujących. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec poinformował, że poniedziałek będzie dniem psychiatrii, w tym psychiatrii dzieci i młodzieży. “Będziemy rozmawiać na temat braków kadrowych w polskiej psychiatrii. Jednocześnie mamy dramatyczną sytuację, jeżeli chodzi o samobójstwa wśród dzieci. Będziemy podejmować te trudne tematy”.

Medycy nie chcą przed siedzibą rządu stać, nic nie robiąc. Zapraszają na spotkania, rozmowy, porady zdrowotne. W niedzielę miejsce protestu odwiedziło około 5 tysięcy osób. Program działania tej akcji został już nakreślony do soboty, 18 września. Oprócz konferencji i paneli tematycznych będą tu świadczone darmowe badania profilaktyczne; pomiar ciśnienia czy poziomu cukru we krwi, oraz przeprowadzane warsztaty dla medyków lub pacjentów.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczepienia z OSP przy parafii p.w. Chrystusa Króla
Następny artykułNate Diaz i Vicente Luque zgodzili się na walkę. Decyzja należy do Dana White’a