A A+ A++

Zapomniane miejsca to cykl, w którym prezentujemy ważne budynki w naszym mieście, które utraciły dawny blask. Tym razem Szymon Wykrota wybrał się do Radomskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, dawny Marywil. Zajrzyjcie z nami do środka.

Początki popularnego Marywilu sięgają 1896 r. Wtedy to budowę fabryki ceramiki budowlanej w rejonie ul. Marywilskiej w Radomiu rozpoczęło, zawiązane w naszym mieście, Towarzystwo Akcyjne Warszawskiej Posadzki Terakotowej. TAWPT było własnością Belgijskiego Towarzystwa Akcyjnego „Marywil” z siedzibą w Liege, należącego z kolei do belgijsko-francuskiego koncernu Usines Marywil Societe Anonyme des Carreaux Ceramiques de Varsovie z siedzibą w Charleroi.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/zapomniane-miejsca-marywil-zdjecia/71744

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

W styczniu 1897 r. firma, pod nazwą Fabryka Wyrobów Szamotowych i Kamionkowych „Marywil” rozpoczęła produkcję. Kocioł parowy typu kornwalijskiego dostarczyły renomowane Zakłady Kotlarskie i Mechaniczne W. Fitzner i K. Gamper z Sosnowca; 30 lat w tej samej firmie miasto kupiło zbiornik do wieży ciśnień na Glinicach. W Marywilu produkowano posadzkę trotuarową i terakotową, cegłę klinkierową i tzw. licówkę, dachówki cementowe i prasowane. W 1899 r. zakłady zaprezentowały swoje wyroby podczas Wystawy Przemysłowo-Rolniczej w Radomiu, na której znalazły się produkty z terenu całej guberni. Marywilskie wyroby otrzymały dwa medale – złoty i srebrny.Na początku XX wieku Marywil zatrudniał ponad 320 robotników i był największym zakładem przemysłowym w Radomiu. Ponadto utrzymywała składy swoich wyrobów w Łodzi, Sosnowcu i Warszawie.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości belgijscy właściciele postanowili sprzedać radomską fabrykę. W grudniu 1923 r. kupili ją radomscy Żydzi – Abram Chil Korman i jego syn Mordka Dawid, by zaledwie rok później sprzedać ją z zyskiem Fabryce Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie. 26 listopada 1926 r. Fabryka Wyrobów Szamotowych i Kamionkowych znów zmieniła właściciela – kupił ją pochodzący z Małopolski przemysłowiec, legionista, poseł na Sejm II RP Stanisław Burtan z żoną Anielą. Burtan postanowił zmienić profil radomskiego zakładu. Marywil przestawił się na produkcję szamotowej cegły ogniotrwałej – na potrzeby hut szklanych i wielkich pieców oraz na produkcję wyrobów kamionkowych do kanalizacji, na co w odbudowującym się kraju był ogromny popyt. W 1930 r. Marywil powiększył swój stan posiadania o Fabrykę Wyrobów Ceramicznych w Suchedniowie.

W czasie okupacji niemieckiej firma działała pod nazwą Marywil Schamotte- und Steinwarenfabrik. Wycofujący się okupant nie zdołał jej zniszczyć, więc już 15 marca 1945 r. mogła podjąć produkcję. Zatrudniała 72 osoby. Pięć lat później Marywil zmienił nazwę – na Zakłady Wyrobów Ogniotrwałych, potem na Radomskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych). Produkowały wyroby szamotowe , a także cegły klinkierowe, kształtki schodowe, płytki tarasowe i elewacyjne. Na początku lat 90 zamówień było coraz mniej, więc produkcję trzeba było coraz bardziej ograniczać. 2 czerwca 1998 r. sąd gospodarczy ogłosił upadłość RZMO.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Na podstawie informacji zawartych w „Encyklopedii Radomia” Jerzego Sekulskiego, Radom 2012.

nika, fot. Szymon Wykrota/cozadzien.pl

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł52-latka, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości namierzyli szubińscy patrolowcy
Następny artykułBudowa obwodnicy Olesna przerwana. Znaleziono poniemiecki bunkier! To przełomowe odkrycie!