A A+ A++

Blokada wiatraków na lądzie i niewielkie inwestycje w energetyce gazowej mogą zaburzyć pracę systemu elektroenergetycznego.

Mści się na nas wieloletnie uzależnienie od węgla i opieranie energetyki na jednym źródle wytwarzania. Energetyka węglowa dawno już przestała być opłacalna, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 jeszcze bardziej grzebią jej rentowność, a odbiorcy mają coraz droższy prąd. Choć zobowiązaliśmy się do redukcji emisji CO2 na forum UE, to w praktyce idzie nam to bardzo opornie. I gdyby nie nacisk w postaci wspomnianych uprawnień do emisji, nadal tkwilibyśmy w węglu.


Z drugiej strony w 2016 r. zablokowano rozwój wiatraków na lądzie. To nie tylko najczystsza, ale i najtańsza forma produkcji energii. Teraz jest realna szansa, że wiatraki na lądzie zostaną odblokowane, ale energia z nowych turbin popłynie dopiero za trzy–cztery lata, bo tyle trwać będzie przygotowanie i budowa farm.

Kiedy pięć lat temu blokada wiatraków lądowych stała się faktem, Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczęły ostrzegać, że za kilka lat możemy mieć problem z bilansowaniem sieci, bo już wówczas było wiadomo, że buduje się zbyt mało nowych mocy wytwórczych, a harmonogram wyłączania starych bloków węglowych jest nieubłagany. Gdy opłaty za CO2 wystrzeliły, pożegnanie z prądem z węgla zaczęło przyspieszać. Niedawno Urząd Regulacji Energetyki ostrzegł, że możemy mieć do czynienia z luką generacyjną, czyli czasem, gdy nie będzie mocy z nowych źródeł, a stare zostaną wyłączone. W takiej sytuacji można się ratować importem. Tylko po co za energię płacić sąsiadom, skoro prąd mogłyby wytworzyć turbiny wiatrowe, coraz bardziej sprawne?

Morska energetyka wiatrowa jest wielką szansą dla Polski. Nie dość, że w tej części Bałtyku są dobre warunki wietrzne, to jeszcze w miarę płytkie morze ułatwia prace budowlane. Jest ustawa, zatwierdzane są kolejne projekty, ale od lat ślimaczy się sprawa portu instalacyjnego, bez którego trudno zaplanować prace logistyczne i budowlane.

Jest jeszcze ato … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy ul. Jesiennej, PCK i Kalinowej będą mieli widniej jeszcze w tym roku
Następny artykułTrochę wody dla ochłody?