A A+ A++

– Warto przypominać, że zwierzęta w mieście to nie tylko nasze psy i koty, ale również cała masa dzikich zwierząt zamieszkujących nasze parki, skwery czy trawniki i łąki. No właśnie. Bez pożytecznych zapylaczy i motyli nasze miejscowości wyglądałyby zupełnie inaczej. To one są nam niezbędne w wiosennym zapylaniu kwiatów, które wykonują dla nas bez możliwości otrzymania za to podziękowań czy wynagrodzenia. Zwykle nie wiemy o nich zbyt wiele, a nawet boimy się ich, myśląc o ugryzieniach, o które je posądzamy. W tym dniu, który dedykujemy zwierzętom, trzeba przypomnieć sobie o niezliczonej ilości charyzmatycznych stworzeń, od których jesteśmy bardzo zależni – mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Poidła pomogą owadom w czasie suszy

Podczas akcji zakładania zakątków dla motyli zostanie nagrany krótki filmik, na którym edukatorzy Klubu Gaja podpowiedzą i pokażą, jak wspierać te pożyteczne owady. Każdy może zbudować schronienia dla nich czy poidło, które pomoże owadom w czasie suszy. Ważne, by zapewnić motylom pokarm i sadzić rośliny kwitnące.

Najważniejsze to zostawianie dzikich zakątków na skwerach, w parkach i ogrodach. Ekolodzy apelują, by ich nie kosić. Większość motyli w stadium gąsienicy żywi się m.in. pokrzywą, trawami, koniczyną czy biedrzeńcem. Motyle zależne są od wybranych gatunków roślin. Jeśli jakaś roślina wyginie, to motyl nie przetrwa.

Populacja owadów zapylających drastycznie maleje głównie z powodu utraty siedlisk, a także chorób, zmian klimatu i stosowania pestycydów. Według badaczy w Polsce występuje ok. 160 gatunków motyli dziennych i ponad 3,2 tys. gatunków ciem. Pomimo nasilającego się procesu urbanizacji nadal w naszych miastach można spotkać kilkadziesiąt gatunków motyli dziennych i ok. tysiąca nocnych.

Film z budowy budek lęgowych dla motyli i zakładania kwietnych rabat będzie można zobaczyć na stronie www.klubgaja.pl/. Akcja jest realizowana we współpracy z Miastem Bielsko-Biała i C&A Foundation.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBałagan ze śmieciami w Bydgoszczy. Ratusz nie zerwał umowy z Komunalnikiem
Następny artykułInauguracja Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie