A A+ A++

Gmina negatywnie zaopiniowała materiały do wniosku o ZRID na rozbudowę fragmentu ulicy Krasickiego. Powiatowa radna Magdalena Mika-Kosior oskarża urzędników gminy o brak kompetencji i złą wolę.

Przebudowa ulicy Krasickiego trafiła do tegorocznego budżetu powiatu. Wydawało się, że w końcu inwestycja ma szanse zostać zrealizowana, co nie było takie pewne. Już jesienią zeszłego roku pojawiły się głosy protestu w sprawie zabudowy rowu odwadniającego, ale ostatecznie starosta, wsparty ponad 800 głosami mieszkańców, którzy podpisali się pod petycją w sprawie konieczności przeprowadzenia inwestycji, zdecydował o realizacji podzielonego na etapy zadania. W 2022 roku realizowany ma być odcinek ulic Raszyńskiej i Krasickiego – od ulicy Puławskiej do torów kolejowych.

– Odcinek od torów do ulicy Postępu planujemy na rok 2023 – powiedział nam Ksawery Gut. – W tym roku będziemy realizować przebudowę ulicy Postępu od DW721 do ulicy Krasickiego wraz z budową ronda na tym skrzyżowaniu, więc nie mogę całej miejscowości zamknąć. Radni uchwalili budżet i wydawało się, że pozostaje tylko finalizacja projektu i ogłoszenie przetargu.

Zamieszanie na Facebooku

Tymczasem 29 grudnia 2021 roku powiatowa radna z Nowej Iwicznej Magdalena Mika-Kosior poinformowała w mediach społecznościowych, że kolejną przeszkodą w realizacji inwestycji jest decyzja gminy Lesznowola.

– Chcecie przebudowy ulicy Krasickiego? To jej nie będziemy mieć. Dlaczego? Próbuję ustalić. Nie, bo nie? Bo ja mam władzę i nie dam. Bo ma się nie udać? Cisną mi się na usta jedynie inwektywy pod adresem władz Gminy Lesznowola – napisała na Facebooku, gdzie opublikowała treść decyzji gminy, w której ta ostatnia negatywnie zaopiniowała materiały do wniosku o ZRID dla przebudowy fragmentu ulicy Krasickiego w okolicach skrzyżowania z ulicą Szkolną. Powodem miał być brak wskazania rozwiązania dotyczącego zagospodarowania wód opadowych z tego odcinka powiatowej drogi oraz wskazania miejsca ich zrzutu. Radna przekonywała, że kanalizacja jest na rysunku zaznaczona, z czego wnioskowała, że urzędnicy gminni są niekompetentni, a władze gminy wykazują złą wolę i chcą przyblokować inwestycję. W mediach społecznościowych opublikowała również mail do gminy, w którym żąda wskazania uprawnień budowlanych osoby, która wniosek starosty opiniowała oraz podania konkretnych uwag do projektu.

Kanalizacja jest czy jej nie ma?

– W drodze jest zaprojektowana kanalizacja deszczowa. Projekt mieści się w pasie drogowym. Chcieliśmy zrobić lewoskręt w ulicę Szkolną na ulicy Krasickiego w Nowej Iwicznej. To trzeba było uzgodnić, bo wyszliśmy poza obecny pas drogowy. I nas dopadli – pisze Mika- Kosior. W emocjonalną chwilami dyskusję włączyli się również lesznowolscy radni, przekonując, że brak odpowiedniego odwodnienia oznacza poważne problemy mieszkańców. My zapytaliśmy gminę czy próbowała ustalić z powiatem szczegóły dotyczące wątpliwości związanych z kanalizacją deszczową, przed lub po wysłaniu pisma opiniującego negatywnie wniosek powiatu, oraz czy są jakieś możliwości osiągnięcia porozumienia w tej kwestii, by jak najszybciej mogła się rozpocząć realizacja tej inwestycji.

– Opinia w kwestii dokumentacji została wydana zgodnie z art. 11b ust. 1 i 2 Specustawy drogowej. Oczywiście porozumienie jest możliwe. Czekamy na kompletny wniosek Starosty Piaseczyńskiego – odpowiedziała Agnieszka Adamus. – Jesteśmy przekonani, że zagospodarowanie wód deszczowych w tym miejscu przez zarządcę drogi powiatowej jest niezwykle ważne, ponieważ nie możemy zgodzić się na kolejne zalewania, nie tylko dróg, ale również sąsiednich posesji – podkreśliła i dodała, że gmina nie odnosi się „do subiektywnych wypowiedzi i ocen pani Radnej powiatowej Magdaleny Miki-Kosior.”

Co na to starosta?

– Na rysunku, który otrzymała gmina jest istniejąca kanalizacja deszczowa, która działa i na tym odcinku inwestycji odwodnienie się nie zmienia – powiedział nam Ksawery Gut. – Zrealizuję tę inwestycję, z gminą czy bez – zapowiedział. Być może więc powiat zrezygnuje z pomysłu zbudowania lewoskrętu w ulicę Szkolną, by uniknąć konieczności uzyskiwania decyzji ZRID.

Czytaj również: Krasickiego etapami

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSmartfony zabierają nam średnio niemal 5 godziny dziennie. Raport App Annie pokazuje niepokojący trend
Następny artykułZakończenie akcji „Przeczytam 52 książki w 2021 roku”