A A+ A++

Niegdyś był tu fort, rezydencja Hochberga, luksusowy wojskowy ośrodek rehabilitacji Wehrmahtu, sztab armii sowieckiej, a przez ostatnie 70 lat Dom Pomocy Społecznej. Dzisiaj, usytuowany na Szczytniku Zamek Leśna Skała, otwiera się na turystów i miłośników zabytków. Udało nam się, jako jednym z pierwszych po wyprowadzce DPS-u, zwiedzić obiekt wewnątrz!

Piękny, górujący nad Szczytną w powiecie kłodzkim Zamek Leśna Skała w zasadzie nigdy nie był udostępniany szerzej turystom. Po II wojnie światowej, w latach 50-tych uruchomiono w nim Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn – siłą rzeczy był więc miejscem zamkniętym. Miłośnicy pieszych wędrówek po górach mogli zwiedzić jedynie kaplicę znajdującą się przy zamku, reszta terenu odgrodzona była płotem. W styczniu tego roku powiat kłodzki zlikwidował DPS, przeniósł podopiecznych do innych domów opieki, a pieczę nad obiektem sprawuje teraz Fundacja Zamek Leśna Skała, która miejsce to chce szerzej udostępnić turystom.

Pierwsze kroki zostały już zrobione. Zniknął płot broniący dostępu do zamku i terenów zielonych. Można więc z bliska zobaczyć obiekt, udostępniony został także dziedziniec zamkowy i oczywiście – kaplica zamkowa. Z murów zamku można podziwiać piękną panoramę Obniżenia Dusznickiego. W przyzamkowym parku uruchomiono także kawiarenkę, w której serwowane są ciepłe i zimne napoje. Można więc na świeżym powietrzu zjeść ciepły posiłek (polecamy zwłaszcza przygotowywane na miejscu burgery!).

Wnętrz zamku nie można jeszcze swobodnie zwiedzać – po wyprowadzce DPS-u stoją zresztą puste. Pomimo specyficznej funkcji, jaką pełnił zamek po II wojnie światowej, zachowało się w nim wiele oryginalnych elementów z XIX wieku (płytki na podłogach i ścianach, sztukaterie na sufitach, stolarka okienna, drzwiowa i na ścianach, witraże, czy całkiem dobrze zachowany poniemiecki piec w kuchni). Zamek skrywa także wiele tajemnic, które dopiero teraz, kiedy stoi pusty, są odkrywane, a o których już niedługo może być głośno. Sam obiekt jest ogromny – ma 7,5 tys. m kw., a usytuowany jest na prawie 3 ha.

Fundacja Leśna Skała, która dzierżawi obiekt, ma już co do niego sprecyzowane plany. Będzie pełnił funkcję turystyczno-muzealną. W najstarszej części zamku będzie miejsce wystawiennicze, otwarte do zwiedzania. Pozostała część zostanie zagospodarowana komercyjnie. Powstanie tutaj także restauracja z prawdziwego zdarzenia. Na pierwszy rzut pójdą jednak ogrody. Już trwają prace nad projektem, który ma dostosować tereny zielone do ruchu turystycznego. Mają tu pojawić się m.in. miejsca odpoczynku, rekreacji z oczkami wodnymi, a materiałami dominującymi, wkomponowanymi w zieleń, będą kamień i drewno.

Jeśli zostaną zrealizowane wszystkie plany, to miejsce to stanie się bardzo ważnym punktem na mapie turystycznej powiatu kłodzkiego. Okazały, górujący nad Szczytną zamek do tej pory można było podziwiać jedynie z oddali, warto więc już dzisiaj wykorzystać fakt, że bramy zamku zostały otwarte na gości z zewnątrz i odwiedzić to miejsce. Do zamku można dojść szlakiem pieszym (polecamy niezbyt wymagającą wspinaczkę schodami do góry) lub dojechać wygodnie samochodem lub rowerem pod samą bramę asfaltową, prowadzącą przez las drogą.

Joanna Żabska

GALERIA ZDJĘĆ:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejny operator telefonii komórkowej uruchamia 5G w Katowicach
Następny artykuł193 osoby na kwarantannie. Możliwe, że to nie koniec…