A A+ A++

Nosisz soczewki kontaktowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby wybrać właściwe soczewki i cieszyć się dobrym widzeniem i komfortem.

Soczewki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że doborem soczewek kontaktowych zajmuje się okulista lub optometrysta, ponieważ wymaga to fachowej wiedzy i odpowiednich przyrządów. Po pierwszej wizycie, kiedy uda się dopasować szkła, najczęściej otrzymujemy soczewki próbne. Jeśli się sprawdzą, podczas wizyty kontrolnej specjalista wypisze receptę na soczewki, która będzie stanowiła dla nas informację, jaki produkt wybrać. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna sprawa. Nieostrożny zakup lub drobna pomyłka mogą bowiem skutkować nieprawidłową korekcją wzroku lub dyskomfortem podczas noszenia soczewek. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, kupując szkła kontaktowe?

  1. Miejsce zakupu soczewek
    Zanim przejdziemy do samych soczewek, musimy poważnie przemyśleć, gdzie kupimy nasze szkła kontaktowe. Nie jest to bez znaczenia – soczewki należy kupować wyłącznie w miejscach sprawdzonych. Musimy mieć gwarancję, że soczewki pochodzą z pewnych źródeł, są oryginalne, pełnowartościowe i były odpowiednio magazynowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ soczewka to produkt medyczny, który bezpośrednio przylega do naszego oka. Noszenie soczewek niewiadomego pochodzenia, które nie spełniają wszystkich norm bezpieczeństwa, może zagrozić zdrowiu naszych oczu. Unikajmy zatem podejrzanych sprzedawców na portalach aukcyjnych i jako miejsce zakupu wybierzmy salon optyczny lub renomowany sklep internetowy z soczewkami.
  2. Przeznaczenie soczewek do danej wady wzroku

Istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych. Najważniejszym kryterium podziału jest wada wzroku, do korekcji której są przeznaczone. Należy zatem uważać, który rodzaj wybieramy, aby przez pomyłkę nie kupić soczewek do innej wady wzroku niż ta, którą posiadamy. W sprzedaży dostępne są:

  • soczewki sferyczne – najpopularniejsze, przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów
  • soczewki toryczne – dla osób z astygmatyzmem, w nazwie mają najczęściej dopisek “toric” lub “for Astigmatism”
  • soczewki multifokalne (wieloogniskowe, progresywne) – dla osób po 40. roku życia, w nazwie mają najczęściej dopisek “multifocal” lub “for Presbyopia”.
  1. Moc i inne parametry soczewek
    Kiedy wybierzemy już soczewki odpowiadające naszej wadzie wzroku, musimy zwrócić szczególną uwagę na parametry. Skąd wiedzieć jakie wybrać? Parametry znajdują się na recepcie na soczewki kontaktowe, wypisanej przez specjalistę po przeprowadzonym badaniu wzroku. Oznaczone są najczęściej następującymi skrótami:
  • PWR/SPH – moc soczewek, związana z tym, jak dużą wadę posiadamy. Wyrażana jest w dioptriach, a jej wartość może być plusowa (dalekowzroczność) lub minusowa (krótkowzroczność).
  • BC – promień krzywizny bazowej lub po prostu krzywizna – parametr podawany w milimetrach, określający kształt soczewki, który musi być dopasowany do geometrii oka pacjenta.
  • DIA – średnica soczewki, również wyrażana w milimetrach i związana z budową oka pacjenta.
  • CYL (tylko w soczewkach torycznych) – cylinder, który określa, jak duży jest astygmatyzm. Podobnie jak moc podawany jest w dioptriach
  • AXE (tylko w soczewkach torycznych) – oś, czyli ustawienie cylindra. Jednostką są stopnie.
  • ADD (tylko w soczewkach multifokalnych) – addycja, oznaczająca dodatek do mocy. Wyrażana jest w dioptriach lub opisowo (niska, średnia, wysoka).
  1. Częstotliwość wymiany
    Kupując soczewki, musimy również sprawdzić, jaki jest ich okres noszenia, a więc częstotliwość, z jaką będziemy je wymieniać na nowe. Wybór soczewek pod tym kątem również najlepiej skonsultować ze specjalistą. Jednak nie zależy on od wady wzroku, ale bardziej naszych potrzeb i trybu życia. Do wyboru są:
  • soczewki jednodniowe (codzienna wymiana na nowe)
  • soczewki dwutygodniowe (wymiana nie rzadziej niż co 14 dni)
  • soczewki miesięczne (wymiana nie rzadziej niż co 30 dni)
  • soczewki kwartalne (wymiana nie rzadziej niż co 90 dni)
  1. Tryb noszenia
    Tryb noszenia szkieł kontaktowych bywa mylony z częstotliwością wymiany. Jednak dotyczy on nie tyle czasu użytkowania soczewek, co możliwości noszenia ich dzień i noc. W większości soczewek dostępnych na rynku nie można zasypiać, ale niektóre dopuszczają taką możliwość. Soczewki mogą mieć tryb noszenia:
  • dzienny – do noszenia tylko w ciągu dnia, a więc z koniecznością zdejmowania przed snem
  • przedłużony – z możliwością noszenia całą dobę, ale przy większej częstotliwości wymiany soczewek na nowe
  • ciągły – całodobowy, bez konieczności zdejmowania soczewek przed snem.
  1. Właściwości i materiał soczewek

Kiedy mamy już sprecyzowany rodzaj soczewek i wszystkie ich parametry, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał wykonania soczewek. To, z jakiego materiału wyprodukowane są soczewki, w dużej mierze warunkuje ich właściwości. Obecnie w miękkich soczewkach kontaktowych wykorzystuje się 2 rodzaje materiałów:

  • hydrożelowy – miękki, delikatny, o dużej zawartości procentowej wody, stanowiącej często więcej niż połowę masy soczewki. Polecany szczególnie alergikom i osobom o wrażliwych oczach.
  • silikonowo-hydrożelowy – nowocześniejszy, o wyższym wskaźniku transmisji tlenu (Dk/t), ale nieco sztywniejszy od hydrożelowego. Polecany m.in. użytkownikom ekranów cyfrowych.

Potrzebujesz więcej informacji?

Sprawdź koniecznie na https://www.kontaktowe.pl/

materiał zewnętrzny, artykuł promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSąd nakazuje prokuraturze przeprowadzić śledztwo w sprawie brutalności policji
Następny artykułZmiana formuły Euro? Anglia gotowa sama zorganizować turniej