A A+ A++

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie zakazu instalacji pieców gazowych w nowych budynkach. To wyraz polityki klimatycznej Wspólnoty oraz nowych realiów na rynku gazu po inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak jeśli nie piece gazowe, to co? Jakie alternatywne sposoby ogrzewania można rozważyć?

Niedawno informowaliśmy o planach Komisji Europejskiej w sprawie zakazu instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych. Miałby on obowiązywać od 2027 roku dla nowych budynków. Natomiast w przypadku modernizowanych domów zakaz instalacji kotłów gazowych miałby wejść w życie dopiero od 2030 roku.

Jednak jeśli nie piec gazowy, to co?

Zakaz pieców gazowych. Skąd pomysł Komisji Europejskiej?

Odejście od ogrzewania piecami gazowymi budzi sporo emocji. Szczególnie w Polsce, gdzie obywatele aktualnie korzystają z licznych programów rządowych, które pomagają finansowo przy zmianie pieca węglowego właśnie na gazowy, głównie projektu “Czyste Powietrze”.

W kontekście pieców gazowych możemy mówić o minimalnej ilości emisji pyłów zawieszonych. Pomimo tego wciąż na wysokim poziomie pozostaje produkcja szkodliwego dwutlenku węgla. I to właśnie ten drugi parametr tego typu pieców nie współgra z polityką klimatyczno-energetyczną UE, która ma na celu przekształcić Unię w nowoczesną gospodarkę, która do 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto.

W Polsce zastąpienie pieców węglowych gazowymi miało być krokiem w stronę obniżenia emisji szkodliwych pyłów. Jednak nie stanowi to ostatecznego rozwiązania. Komisja Europejska traktuje gazowe instalacje praktycznie na równi z węglowymi. Gaz podobnie jak węgiel również jest emisyjny i szkodliwy z punktu widzenia ochrony klimatu.

Jakie ogrzewanie instalować w domu zamiast piecy gazowych?

W obliczu nadchodzących zmian warto dowiedzieć się, jakie ogrzewanie zainstalować w domu zamiast pieców gazowych. Aktualnie dość efektywnymi, a jednocześnie sprawdzonymi, są systemy pomp ciepła i piece elektryczne. W jaki sposób działają?

Czytaj również: Taryfy na gaz i prąd zatwierdzone. Kto w 2023 roku zapłaci więcej?

Powietrzne pompy ciepła zamiast instalacji gazowej

Pierwszym z rozwiązań może być powietrzna pompa ciepła. Instalacja z powodzeniem zastąpi system gazowy. Jednocześnie jest tańsza w montażu i wdrożeniu niż gruntowa pompa ciepła. Łączny koszt systemu wraz z montażem to ok. 40 tysięcy złotych.

Rozwiązaniem może być również połączenie pompy powietrznej i gazowego pieca, gdzie druga instalacja obsłuży nieruchomość tylko w trakcie wysokich mrozów. W takich warunkach będzie wspierać pompę, która nie będzie w stanie pozyskać wystarczającej ilości energii do zaspokojenia potrzeb grzewczych.

Ogrzewanie elektryczne zamiast instalacji gazowej?

Połączenie fotowoltaiki wraz z systemem ogrzewani … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFerie z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Szumowie
Następny artykułPope Francis attracts more than one million worshippers to DRC Mass