A A+ A++

Polskie Stonehenge znajduje się na Kaszubach nieopodal wioski Węsiory. Aura tajemnicy unosząca się nad kamiennymi kręgami działa na wyobraźnię odwiedzających. Zagadkowe miejsce słynie też z ogromnej mocy. „Jeżeli poczujesz się źle – wyjdź natychmiast z kręgu” – brzmi ostrzeżenie.

  • W Polsce znajduje się co najmniej kilkanaście miejsc uznawanych za tzw. “miejsca mocy“. Są rozsypane po różnych zakątkach naszego kraju
  • Jedno z nich znajduje się na Kaszubach, a konkretnie w miejscowości Węsiory. To jedno z miejsc w tym regionie, gdzie znajdują się kamienne kręgi. Nad znajdującymi się w lesie głazami do dziś unosi się aura tajemniczości

Archeolodzy uważają, że obiekty to pozostałości cmentarzyska Gotów, z kolei niektórzy nie wykluczają tego, że swój udział w ich powstaniu miało nawet… UFO.

Zobacz też: Gdzie pojechać nad morze, by zaznać spokoju? Pomysły na kameralny wypoczynek

Miejsca mocy w Polsce

Niektórzy wierzą, że na Ziemi istnieją punkty, które mają zbawienny wpływ na poprawę samopoczucia i regenerację sił. Miejsca mocy są energetycznymi punktami Ziemi, w których czujemy się lepiej i szybciej wypoczywamy.

W Polsce do miejsc mających posiadać niezwykłą moc zaliczamy m.in. kaplicę św. Gereona na Wawelu w Krakowie czy Górę Ślężę. Na liście znajdują się też kamienne kręgi na Kaszubach. Według różnych teorii energia wydobywająca się z kręgów w Węsiorach ma uspokajać i leczyć nerwice.

Miejsce określane mianem polskiego Stonehenge znajduje się nieopodal Jeziora Długiego, w malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej.

To największe w Polsce i drugie po Stonehenge miejsce w Europie, w którym  występuje takie nagromadzenie kamiennych kręgów. Z tego typu konstrukcji słynie również m.in. niewielka kaszubska miejscowość Odry. Obiekty znajdujące się we wspomnianych miejscowościach są obecnie rezerwatami archeologicznymi.

Zobacz też: Pięć wsi w Polsce zasługujących na tytuł “naj”. Niektóre zadziwiają

Polskie Stonehenge na Kaszubach

Znajdujące się w sosnowym lesie wsi Węsiory kamienne kręgi powstały niemal 2 tys. lat temu, gdy okolicę zamieszkiwali Goci i Gepidzi. Skandynawscy osadnicy darzyli zmarłych szczególnym kultem.

W Węsiorach znajdują się 4 pełne kręgi kamienne, dwa niepełne, 20 kurhanów i ponad 140 grobów. Zostały ułożone z kamiennych, prostokątnych płyt – niektóre z nich mierzą nawet półtora metra wysokości.

Najokazalszy z kręgów ma obwód liczący 26 metrów. Obecnie w dobrym stanie znajdują się trzy, bo czwarty został częściowo zniszczony. Z kolei największy kurhan ma 16 metrów średnicy.

Zobacz też: Mariany skradły serca Polaków. Nietypowa atrakcja nad polskim morzem przyciąga jak magnes

Pamiątka po Gotach, czyli zagadkowe miejsce na mapie Polski

Zagadkowe miejsce na mapie Polski znalazło się w centrum zainteresowania badaczy na początku XX wieku. Prace badawcze zostały jednak przeprowadzone nieco później, bo w 1957 roku. Zajęli się nimi członkowie zespołu Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Specjaliści stwierdzili, że w przeciwieństwie do innych znajdujących się na Pomorzu cmentarzyskach kręgi w Węsiorach były wykorzystywane do pochówków.

Przedmioty znalezione w trakcie wykopalisk znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Badania wykazały, że kamienne kręgi należały do Gotów, czyli plemienia zamieszkującego tereny dzisiejszej Szwecji oraz wysp Olandii i Gotlandii. W ustaleniu wniosków pomogły wspomniane znaleziska – artefakty odkryte w grobach były charakterystyczne dla ludów Skandynawii, które dotarły na Kaszuby w drugiej połowie I w. n.e. Pozostawiły po sobie ślady w postaci kamiennych kręgów czy kurhanów.

Na cmentarzysku w Węsiorach zmarłych grzebano od 70 do 80 r. n.e. do przełomu II i III wieku.

Magia, modlitwa i energia przodków

Jaką funkcję pełniły kiedyś kamienne kręgi? Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Początkowe hipotezy mówiły o nagrobkach, jednak podważył je prof. Ryszard Wołągiewicz, ekspert od kultury wielbarskiej. Po analizie skandynawskich legend i badań polskich naukowców ocenił, że wokół nich zbierała się plemienna starszyzna.

Jej przedstawiciele mieli się “posiłkować” energią swoich przodków, co pomagało im w podejmowaniu ważnych decyzji. To jednak nie wszystko, bo kręgi miały służyć jako przestrzeń do odmawiania modlitw czy odprawiania magicznych zabiegów. Kamienne kręgi były również pradawnym kalendarzem wyznaczającym wschód słońca w trakcie letniego i zimowego przesilenia oraz wschody Księżyca w czasie pełni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiedźmak
Gość
9 miesięcy temu

O wiele ciekawsze i bardziej tajemnicze są Kamienne kręgi w Grzybnicy. Tam lokalne wiedźmy, poganie i szamani stworzyli swoje miejsce kultu!

Jeden z kręgów posiada ogniskowa centrum w którym czasem odbywają się niewielkie rytuały 🔥✨

Obok tego kręgu jest magiczne drzewo ( tzw. Drzewo Czarownic ) z pięcioma pnącymi się w niebo odnogami, przy którym ludzie modlą się o szczęście, miłość czy dobrobyt, a także by podziękować bogom, wieszają mnóstwo pięknych darów, takich jak pióra, wianki, naszyjniki, bransoletki, wstążki, ozdoby z drewna czy łapacze snów. Jest także czaszka dzika z wypalonymi symbolami ochronnymi oraz mały ołtarzyk z runami z mnóstwem monet i świecą 🌳📿🕯️

Ponoć to strażnik tego lasu, a także łącznik ze światem duchów…

Obok jest też wielki szałas ozdobiony piórami, czaszkami i zdjęciem wiedźmy 🧙

Poprzedni artykułАвіація Сил оборони за добу завдала 11 ударів по районах зосередження ворога
Następny artykułЗа минулу добу відбулося 25 бойових зіткнень з ворогом – зведення