A A+ A++

Do 22 marca dwustronny baner będzie wisiał nad Szosą Chełmińską w pobliżu Cinema City. To kolejna inicjatywa oddziału toruńsko-włocławskiego Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia” wsparcia represjonowanych sędziów: Beaty Morawiec, Pawła Juszczyszyna i Igora Tulei.

– Nie zgadzamy się na to, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości, z represjami wobec niezależnych sędziów, chcemy z tą informacją wyjść do ludzi. Plakaty tej samej treści wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Mamy wątpliwości co do postępowań dyscyplinarnych wobec tych trojga sędziów, bo sędziowie Morawiec, Tuleya i Juszczyszyn są twarzami walki o niezawisłość polskich sądów – mówi Jędrzej Czerwiński, toruński sędzia należący do “Iustitii”. – Nie uznajemy kompetencji sądu specjalnego, jakim jest Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, w sprawach dyscyplinarnych sędziów i w sprawach o uchylenie sędziom immunitetu. Dlatego orzeczenia Izby Dyscyplinarnej nie są przez nasze stowarzyszenie uznawane jako decyzje sądu. 

“Iustitia” w styczniu ogłosiła, że 18. dzień każdego miesiąca będzie dniem solidarności z represjonowanymi sędziami, w szczególności ze wspomnianą trójką. W wielu miastach Polski odbywają się wtedy solidarnościowe pikiety pod sądami. – Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas od stycznia każdego 18. dnia miesiąca, wychodzimy wtedy do nich na krótką rozmowę. Styczniowa pikieta odbywała się przy 20-stopniowym mrozie, nie mieliśmy słów uznania dla tych, którzy stali wtedy pod sądem – dodaje sędzia Czerwiński.

Kolejna pikieta odbędzie się w Toruniu w czwartek w godz. 14-15.30 przed sądem okręgowym na ul. Piekary.

Represje za obronę wolnych i niezawisłych sądów 

Igor Tuleya zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem dotyczącym zgodności ustaw dokonujących zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce z europejskimi standardami dotyczącymi niezawisłości sędziowskiej. Krytykował zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę. Stracił immunitet. W poniedziałek do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wpłynął wniosek o przymusowe doprowadzenie Tulei do prokuratury. Śledczy chcą przedstawić sędziemu zarzuty dotyczące bezprawnego rozpowszechniania informacji procesowych.

Wśród represjonowanych jest też Beata Morawiec, znana z krytyki reformy sądownictwa przeprowadzanej przez resort Zbigniewa Ziobry. Sędzia została zawieszona i w październiku 2020 roku odebrano jej immunitet.

Paweł Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu przedstawienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne, decyzją ministra sprawiedliwości cofnięto mu delegację do sądu okręgowego, a ostatecznie zawieszono go w czynnościach służbowych, co skutkuje obcięciem pensji o 40 proc.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGeneralna udrożnia A4
Następny artykułNielegalnie wykopali zwłoki