A A+ A++

Majątek w Waplewie Wielkim do XVI w. stanowił dobra rycerskie, potem przechodził z rąk do rąk, by w XVIII w. stać się własnością zasłużonej dla Pomorza polskiej rodziny Sierakowskich, która rozbudowała pałac i otoczyła go imponującym parkiem (do dziś wśród wiekowych drzew zachowała się altana w stylu chińskiej pagody i pomnik szlachcica). W 1837 r. gościem Waplewa był Fryderyk Chopin, a 40 lat później – Jan Matejko (dziś o tych wizytach przypominają tablice pamiątkowe przed budynkiem). Zaglądali tu Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Żeromski, Melchior Wańkowicz z rodziną.

Ponad 7 mln na remont powozowni

W 2015 r. odrestaurowane zostały wnętrza kompleksu. Po latach przyszedł czas na kolejne prace, tym razem na remont budynku dawnej powozowni.

Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało na ten cel pożyczkę wynoszącą 7,4 mln zł z Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Umowa została podpisana pomiędzy dyrektorem muzeum Jackiem Friedrichem i prezesem Pomorskiego Funduszu Rozwoju Sławomirem Koprowskim. W wydarzeniu uczestniczyli także marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski.

Podpisanie umowy na środki na kolejny etap odrestaurowania zabytkowego pałacu w Waplewie Wielkim na Pomorzu Fot. Aleksander Olszak/UMWP

Rewaloryzacja zabytkowego pałacu na Pomorzu

Projekt przewiduje utworzenie w budynku dawnej powozowni przestrzeni, w których będzie można organizować wystawy i konferencje, jak również adaptację części pomieszczeń na magazyny. 

– Pomoc, jaką otrzymuje muzeum, jest bardzo cenna. Zespół pałacowo-parkowy w Waplewie Wielkim to obiekt wymagający ogromnych nakładów finansowych – mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Do tej pory udało się odnowić pałac, ale jest jeszcze wiele zabudowań wokół pałacu, które wymagają podjęcia działań ratunkowych ze względu na stan ich zachowania i zagrożenie zniszczeniem.

W planach muzeum jest także modernizacja historycznego majdanu oraz podjazdu w otoczeniu pałacu. Pozwoli to na wprowadzenie wygodniejszej komunikacji, m.in. poprzez utworzenie tam parkingu dla zwiedzających.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ myślą o… skoczowiankach
Następny artykułKoronawirus. Nowe dane o zakażeniach