A A+ A++

Każdy, kto interesuje się psychologią z pewnością nieraz słyszał o zaburzeniach osobowości. Są to specyficzne sposoby przeżywania bodźców ze środowiska, często pozbawione elastyczności. Istnieją różne typy zaburzeń, o których warto dowiedzieć się więcej. W tym artykule omówimy konkretne rodzaje zaburzeń osobowości i ich leczenie.

Rodzaje zaburzeń osobowości

Zaburzenia osobowości to temat niezwykle złożony, dlatego nie można rozumieć go wyłącznie przez pryzmat jednego przypadku. Każdy człowiek ma swój własny, unikalny zestaw cech. Z tego względu poszczególne typy osobowości mogą inaczej reagować na zaburzenia. Przez to trudno jest zdiagnozować się samodzielnie, a nierzadko mogą mieć z tym problem nawet eksperci. Co bardzo istotne, przyczyny zaburzeń osobowości również nie są jednoznaczne. Niektórzy doszukują się powodu w uwarunkowaniach biologicznych, inni w dzieciństwie, a jeszcze inni w kiepskiej relacji z rodzicami lub pochodzeniu z dysfunkcyjnej rodziny. Niezależnie od tego, który z czynników wpłynął na powstanie zaburzeń, mogą objawiać się one w różny sposób. Wyróżniamy chociażby osobowość zależną, unikającą, z pogranicza (borderline) czy histrioniczną. Jednak to tylko kilka z licznych przypadków. Niektóre charakteryzują się ogromną zmiennością nastrojów, inne brakiem zaufania i nadmierną podejrzliwością, a jeszcze inne wykazywaniem cech antyspołecznych. Zaburzenia osobowości mogą szczególnie utrudniać życie, dlatego też osoby zmagające się z nimi powinny poszukać pomocy.

Zaburzenia osobowości – leczenie i farmakoterapia

Kluczem do sukcesu w leczeniu zaburzeń osobowości jest przede wszystkim odpowiednia diagnoza. Odkrycie przyczyny zaburzeń w dużej mierze przyczyni się do dopasowania odpowiedniej terapii. Dzięki niej pacjent zrozumie lepiej samego siebie, co pomoże mu kontrolować niepożądane cechy i panować nad sobą. Zanim jednak zdecydujesz się odwiedzić konkretnego specjalistę udaj się na konsultację do poradni, takiej jak https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/, gdzie lekarz oceni Twój stan i podpowie, jakie następne kroki warto wykonać. Każdy przypadek jest inny, dlatego potrzeba profesjonalisty, by przeanalizował indywidualną sytuację pacjenta. Czasami leczenie zaburzeń osobowości polega jedynie na regularnych wizytach u psychoterapeuty, ale zdarza się, że potrzeba dodatkowo włączyć farmakoterapię. O wszystkim jednak powinien zdecydować profesjonalista.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo kontroli CBA w Ecotechu. Agenci zarzucają niegospodarność i wielomilionowe straty
Następny artykułNiezwykłe odkrycie polskiego badacza. Najstarsze dotąd znane świadectwo