A A+ A++

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, Pielęgniarzy i Położnych szczególnie obchodzono w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości, która kształceniem pielęgniarek zajmuje się już od 18 lat. Podczas uczelnianych obchodów pielęgniarki wykładające w WSBiP otrzymały z rąk rektora dra Pawła Gotowieckiego resortowe odznaczenia „Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia”.

Wśród wyróżnionych znalazły się dr Małgorzata Cichońska, dr Monika Borek, dr Dorota Maciąg, dr Katarzyna Kucharska, a także mgr Aleksandra Guzik oraz student, sierżant sztabowy ostrowieckiej policji Marcin Bis, który pełni także funkcję przewodniczącego samorządu studenckiego.

Doktor nauk o zdrowiu Małgorzata Cichońska w zawodzie pracuje od 39 lat. Na co dzień jest pielęgniarką epidemiologiczną i kierownikiem centralnej sterylizacji w ostrowieckim szpitalu. Jest autorką ponad 80 publikacji naukowych i popularno – naukowych z zakresu zachowań zdrowotnych i jakości życia osób z chorobami przewlekłymi POCHP, SM, po przebytym udarze mózgu.

-W tym zawodzie trzeba lubić ludzi i obdarzać ich zaufaniem, dawać dużo ciepła i zrozumienia, być otwartym i empatycznym – mówi Małgorzata Cichońska. –Bez tego nie wyobrażam sobie pracy pielęgniarki, która przez całe swoje życie zawodowe musi także dużo i systematycznie się uczyć, gdyż zmiany w medycynie i pielęgniarstwie są wręcz stałe. Odebrane przeze mnie odznaczenie przyjmuję, jako nobilitację i ukoronowanie mojej pracy zawodowej jako pielęgniarki w placówce ochrony zdrowia i nauczyciela akademickiego. Owszem, pielęgniarki za lepszym życiem często wyjeżdżają do pracy za granicę lub emerytowane pracują często na dwóch etatach, ale jeśli będą się tylko kierowały motywacją czysto finansową szybko zostaną zweryfikowane w zawodzie. Cieszę się, że deficytowy zawód pielęgniarski otrzymał zielone światło na kształcenie, czego dowodem jest zwiększająca się liczba studentów w naszej WSBiP. Z powodu niszy po trzech latach studiów pielęgniarki mogą wybierać miejsce pracy, bo wszędzie zostaną zatrudnione, czy to w zakładzie opieki zdrowotnej, czy to w przychodni, czy też w domu pomocy społecznej.

Odznaczeni przyjęli życzenia i gratulacje nie tylko od rektora WSBiP, ale również od Krzysztofa Ołowni – zastępcy dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Ewy Mikołajczyk – przewodniczącej Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, Tomasza Kopca – dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala, Bożeny Zboiny –byłej rektor WSBiP, Matyldy Niewójt – prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP, Jacka Gawłowskiego –reprezentującego dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego oraz władz uczelni i całej społeczności studenckiej.

Dr Dorota Maciąg również jako pielęgniarka pracuje od 39 lat. Przez 25 lat pracowała w ostrowieckim szpitalu, a ostatnio przez 14 lat jako pielęgniarka oddziałowa w Centrum Kardiologii Inwazyjnej „Carint”. Jest nauczycielem akademickimi, promotorką ponad 300 prac licencjackich i 200 prac magisterskich, autorką 100 publikacji naukowych. Specjalizuje się w pielęgniarstwie zachowawczym.

-Można powiedzieć, że wrosłam w ten zawód, a jako nauczyciel akademicki w WSBiP mogę przekazywać wiedzę młodszym koleżankom i mieć kontakt z młodymi osobami, które dodają energii i chęci podejmowania nowych wyzwań. Zawodowo czuję się więc spełniona. Żałuję, że sytuacja związana z brakiem kadr medycznych tak szybko nie będzie mogła ulec zmianie. Dziś do zawodu często wchodzą osoby dojrzałe, po ukończeniu 30, a nawet 40 roku życia i ich czas pracy w zawodzie jest zdecydowanie krótszy, niż kiedyś, co stanowi problem z zawodową wymianą pokoleniową. Nadzieję na poprawę statusu pielęgniarek budzi ostatnio fakt coraz lepszego ich wynagradzania za niezwykle obciążającą pracę.

Podczas uroczystości odznaczona dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WSBiP dr Monika Borek wygłosiła wykład o jakości i nowoczesności kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, a Agata Roszewska – Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych o profesjonalizmie, samodzielności i odpowiedzialności w pracy pielęgniarek.

Sierżant sztabowy Marcin Bis dzielnicowy ostrowieckiej komendy wielokrotnie w trakcie swojej służby wykazał się profesjonalizmem i znajomością rejonu służbowego, co doprowadziło do szczęśliwego finału podjętych przez niego działań ratujących ludzkie życie i zdrowie.

Wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom i my życzymy jak najlepszego zdrowia!

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMRĄGOWO: Koncert charytatywny dla Adriana
Następny artykułStoen Operator skanuje linie energetyczne z powietrza