A A+ A++

11 marca 2023 roku odbył się ingres do katedry gliwickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz święcenia Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Sławomira Odera. W uroczystości wziął udział Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Punktualnie w południe rozpoczęła liturgia, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. W bulli papieskiej, która została odczytana podczas ingresu, Papież Franciszek zwrócił się do nowego Biskupa Gliwickiego tymi słowami: „Twoje prawdziwie kapłańskie jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji toruńskiej prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich”.

Homilię wygłosił bp Andrzej Suski – biskup senior diecezji toruńskiej. Wskazywał, że: Źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. Kto prawdziwie miłuje Go i z miłości poświęca się dla Niego, ten również miłuje Kościół, Jego Mistyczne Ciało, w którym On żyje i działa.

Na zakończenie bp Suski złożył życzenia nowemu ordynariuszowi Diecezji Gliwickiej: Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi.

Najważniejszym momentem liturgii były święcenia biskupie. Abp Salvatore Pennacchio, główny szafarz święceń biskupich, po namaszczeniu bp. Oderowi głowy krzyżmem świętym przekazał księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał.

Tuż przed zakończeniem uroczystości głos zabrali goście, wśród nich Michał Zaleski, Prezydent Torunia, który przypomniał że Gród Kopernika, który opuścił Ksiądz Biskup, zawsze będzie blisko:

– Serdecznie gratulacje. Bardzo dziękujemy za to, że Ksiądz Biskup będąc z nami w Toruniu, jednocześnie wypełniał tak wielką posługę. Posługę wypełnianą w Rzymie, a teraz rozpoczyna Ksiądz Biskup posługę Bogu w tej pięknej Diecezji Gliwickiej. W tym miejscu, w świątyni pod patronatem św. Piotra i Pawła rozpoczęcie posługi oznacza tylko jedno, drogę prowadzenia diecezjan do Boga. Tak, jak nam Ksiądz Biskup będąc z nami w Toruniu pomagał, chociażby poprzez doprowadzenie do wyniesienia na ołtarze naszego toruńskiego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nie będzie Ksiądz Biskup z daleka od Torunia, bo pozostawia tam ksiądz mamę. Także w Toruniu jest Matka Boża, której przecież Biskup również służył w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ale przecież patronką naszej diecezji jest Matka Boża Nieustającej Pomocy. A więc tam serce Księdza Biskupa na pewno jeszcze będzie nieustannie z nami, w naszym mieście. Niech Pan błogosławi na tej biskupiej drodze w pięknej Diecezji Gliwickiej, a wspomnienia Torunia niech wracają.

Prezydent Torunia wręczył Biskupowi Oderowi rysunek przedstawiający Katedrę śś. Janów oraz list gratulacyjny.

Biskup Sławomir Oder, zwracając się na koniec liturgii do zgromadzonych w katedrze wiernych, wyraził wdzięczność za ich obecność, życzliwość oraz modlitwę: 

– Dziękuję Wszystkim za obecność i modlitwę! Pragnę zawierzyć każdego i każdą z Was opiece Matki Najświętszej i orędownictwu naszych Patronów – świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz świętej Anny. Niechaj wspomagają nas w budowaniu wspólnoty Kościoła i wypełnianiu woli naszego Pana Jezusa Chrystusa, tak jak uczyła i uczy nas Maryja w Kanie Galilejskiej: uczyńcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie – Quod dixerit facite!.


Tarcza herbu Biskupa Sławomira Odera podzielona jest na dwie części. W górnej części znajduje się Baranek apokaliptyczny na błękitnym tle. Jest to nawiązanie do symbolu kapituły katedralnej toruńskiej, do której należał Ksiądz Biskup. Kolor niebieski odwołuje się także do miasta Torunia, którego chorągiew ma barwy biało-niebieskie. Tarcza herbowa rozdzielona jest wąskim żółtym pasem, poniżej którego na czerwonym tle znajdują się postaci Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kolory żółty i czerwony związane są z barwami Rzymu – miasta, w którym Ksiądz Biskup przebywał i posługiwał przez wiele lat. Święci Apostołowie Piotr i Paweł są filarami Kościoła. To w pobliżu grobów tych świętych apostołów Ksiądz Biskup posługiwał na rzecz Kościoła powszechnego i Wikariatu Rzymskiego. Święci Apostołowie Piotr i Paweł są także głównymi patronami diecezji gliwickiej i pod ich wezwaniem wzniesiona jest gliwicka katedra.

Zawołanie „Quod dixerit facite” jest nawiązaniem do słów Maryi z Kany Galilejskiej, zawartych w Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Słowa te mają charakter maryjny, chrystocentryczny – wskazują na centralne miejsce Jezusa Chrystusa w historii zbawienia, a także eklezjologiczny – odnoszą się do Kościoła, który jest wspólnotą uczniów Chrystusa. Autorem herbu jest ks. Antonio Pompili, heraldyk, wiceprezydent Istituto Araldico Genealogico Italiano.

fot. Andrzej Złoczowski / Diecezja Gliwicka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTyski Rower Miejski powraca od 1 kwietnia
Następny artykułPożar samochodów w gminie Stąporków