A A+ A++

Sieć autostrad w Chorwacji liczy ponad 1,5 tysiąca kilometrów. W związku z tym można się po niej swobodnie poruszać autem. Dojazd do kraju z Dębicy również nie jest trudny. To sprawia, że wiele osób decyduje się wybrać ten kierunek na wakacje i rezygnuje z lotu samolotem na rzecz podróży samochodem. Czy to się opłaca? Jak wygląda trasa do i jak się do niej przygotować?

Chorwacja jest nadal chętnie wybieranym kierunkiem przez Polaków. Ci doceniają w niej przyzwoite ceny, piękne widoki, urokliwe plaże i błękitne morze. Wielu z nich decyduje się dotrzeć do Splitu czy w inne miejsce własnym samochodem.

Zalety podróży do Chorwacji autem

Wybierając się autem do Chorwacji, możesz cieszyć się:

  • elastycznością na trasie — możesz wyruszyć, kiedy chcesz i jechać w tempie, które Ci odpowiada. Możesz też robić przystanki, gdy będziesz tego potrzebować;
  • ekonomicznym trybem podróżowania — przy rodzinnym wyjeździe czy wakacjach z przyjaciółmi ta opcja opłaca się bardziej niż lot samolotem;
  • wygodą — w aucie pasażerowie mogą mieć optymalną ilość miejsca dla siebie i dla swoich bagaży. W tanich liniach lotniczych przestrzeń jest bardzo ograniczona. Za więcej bagażu niż podręczny trzeba z kolei sporo zapłacić;
  • możliwością zwiedzenia większej ilości miejsc — lecąc samolotem, docierasz do docelowego miejsca i to właśnie je możesz zwiedzać (jeśli są przesiadki, to z reguły krótkie i mało komfortowe). W przypadku podróży autem wygląda to zupełnie inaczej. Możesz po drodze zwiedzać miasta i inne atrakcje.

Podróż własnym samochodem do Chorwacji ma wiele zalet. Może być znacznie tańsza niż lot samolotem dla całej rodziny czy grupy znajomych. Choć potrwa nieco dłużej niż przelot liniami lotniczymi, to będzie dawała możliwość zwiedzenia różnych miejsc po drodze. To będzie stanowiło wartość dodaną do całego przedsięwzięcia.

Jak dojechać samochodem do Chorwacji? Ile trwa trasa?

Z Polski do Chorwacji możesz dotrzeć różnymi trasami. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • trasa przez Czechy, Austrię, Słowenię — jest najbardziej uniwersalna ze wszystkich dostępnych. Możesz z niej skorzystać niezależnie od tego, z jakiej części Polski wyruszysz;
  • trasa przez Słowację i Węgry — będzie świetnym wariantem dla osób mieszkających w południowo-wschodniej części Polski. Pozwoli zaoszczędzić sporo czasu na podróży przez dodatkowe kraje, ale ograniczy też możliwości związane z ich zwiedzaniem.

Ile potrwa trasa? To zależy. Autostrady w Chorwacji i w innych krajach na pewno ją przyspieszą. Jeżeli jednak zdecydujesz się jechać mniej ruchliwymi drogami, na których obowiązują większe ograniczenia prędkości, potrwa dłużej. Pozwoli jednak zwiedzić więcej urokliwych miejsc. Warto więc zastanowić się nad tym, na czym Ci bardziej zależy i w nawigacji stworzyć idealną trasę dla siebie. Wtedy dowiesz się, ile to orientacyjnie potrwa.

Jak przygotować się do podróży autem do Chorwacji? O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?

Jeśli rozważasz wyjazd swoim samochodem do Chorwacji, na pewno powinieneś pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Najważniejsza z nich to zadbanie o stan techniczny swojego pojazdu. Taka daleka podróż będzie wyzwaniem nie tylko dla kierowcy i dla jego pasażerów, ale również właśnie dla samego samochodu. Upewnij się, że jego stan techniczny pozwala na taką wyprawę. Wybierz się do mechanika na przegląd. Jeśli w pojeździe występują nawet drobne usterki, usuń je, aby się nie pogłębiły, gdy auto będzie intensywnie eksploatowane.

Pamiętaj też o wyposażeniu się w rzeczy, które umożliwią Ci dbanie o auto w trasie czy dokonanie niezbędnych napraw. Na pewno warto mieć przy sobie płyny eksploatacyjne, żarówki na wymianę czy kilka podstawowych narzędzi. Dzięki temu być może uda Ci się uniknąć korzystania z usług warsztatów za granicą, które mogą mieć wysokie ceny.

Ubezpieczenie w podróży

Dobrze kupić ubezpieczenie turystyczne dla każdego uczestnika wyjazdu, w tym także dla dzieci. Nie kosztuje dużo, a może zapewnić środki np. na leczenie w prywatnych placówkach za granicą czy transport medyczny do kraju w razie choroby czy wypadku.

Warto też zadbać o ubezpieczenia samochodów i o to, by obowiązywały w kraju, do którego się wybierasz. Poza podstawową polisę OC możesz też rozważyć np. zakup AC czy assistance. Ten pierwszy zapewni Ci rekompensatę finansową np. na wypadek kradzieży auta czy jego uszkodzenia w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych. Ten drugi z kolei gwarantuje pomoc techniczną, medyczną, informacyjną i prawną w podróży. W każdym wypadku zadbaj o to, aby polisy obowiązywały we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżał.

Nigdy nie wiesz, gdzie spotka Cię przykra sytuacja, taka jak np. wypadek, kolizja czy uszkodzenie auta podczas parkowania. Dobrze więc być przygotowanym na każdą ewentualność i w każdym miejscu. Wtedy będziesz czuł się pewniej i bezpieczniej podczas wakacji.

Czy warto jechać autem z Dębicy do Chorwacji w 2024 roku? To może być ciekawa opcja dla rodzin czy osób podróżujących w grupie. Wtedy koszt wyjazdu będzie niższy niż cena lotów dla każdej z osób. Możliwości związane ze zwiedzaniem będą z kolei poszerzone. W każdym wypadku trzeba się jednak odpowiednio przygotować do tego przedsięwzięcia, aby było ono dobrze zaplanowane pod kątem zabezpieczeń i logistyki.
Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZalety i Wady Pożyczek na 60 Dni [Analiza]
Następny artykułInternetowi oszuści w natarciu! 19-latek stracił prawie 3 tys. zł.