A A+ A++

Napastnik, który rzucił jajkami w kierunku Karola III, należy do lewicowej organizacji proekologicznej

“Boże, chroń króla!” – krzyczeli Brytyjczycy widzący, jak w stronę Karola III lecą jajka. Rzucił nimi aktywista, który w ten sposób chciał zwrócić uwagę, że Wielką Brytanię “zbudowano na krwi niewolników”. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany, a jajka rozbiły się o ziemię tuż obok monarchy i jego żony.

Karol III z małżonką Camillą przebywają z wizytą w Yorku. W środę, podczas jednego z publicznych spotkań z poddanymi w ich stronę poleciały jajka. Ani jedno z nich nie dosięgło jednak królewskiej pary – wszystkie upadły nieopodal, rozbijając się o asfalt.

Brytyjczycy, którzy widzieli zdarzenie, wołali “Boże, chroń króla!”, a więc słowa pochodzące z hymnu. Krzyczeli też do rzucającego jajkami, by się wstydził.

Karol III tylko spojrzał na rozbite jajka. Nie zmienił planu dnia

Gdy doszło do “ataku”, Karol III witał się z przedstawicielami lokalnych władz. Zauważył, że obok niego rozbiły się jajka, ale poza drobnym zdziwieniem i krótkim rozglądnięciem się, nie zareagował.

Napastnik został powalony na ziemię przez czterech policjantów, a następnie zatrzymany. – Ten kraj został zbudowany na krwi niewolników! – skandował. Z kolei monarcha kontynuował zaplanowane spotkania.

Kto rzucał jajkami w króla? Aktywista Extinction Rebellion nie ukrywa poglądów

“Daily Mail” przekazało, że był nim Patrick Thelwell, aktywista Extinction Rebellion, proekologicznej organizacji zwracającej uwagę na zmiany klimatu. W sieci chwalił się zaangażowaniem po lewej stronie brytyjskiej sceny politycznej.

W 2021 roku ukarano go za blokowanie autostrady w ramach protestu przeciw zużywaniu papieru w drukarniach. Tę formę protestu skrytykował ówczesny premier Boris Johnson.

ZOBACZ: Wielka Brytania: Pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III. Monarcha nie ma korony

Media z Wysp Brytyjskich zauważyły, że do incydentu w Yorku doszło dzień po tym, jak Fiona Compton – chrześniaczka Karola III – ujawniła, że rozmawiała z królem o potrzebie “otwartości” w kontekście kolonialnej przeszłości państwa.

wka/ sgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpicetki znowu razem. Ale to Victoria Beckham kradnie całą uwagę
Następny artykułWęgry przegrywają walkę z inflacją