A A+ A++

16 maja odbędzie się wysłuchanie publiczne ws. poselskich projektów dotyczacych aborcji. Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży przegłosowała uchwałe w tej sprawie.

W drugiej połowie maja wysłuchanie publiczne ws. projektów aborcyjnych

Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży przyjęła uchwałe ws. daty wysłuchania publicznego w sprawie 4 poselskich projektów:

  • poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy − Kodeks karny (druk nr 176),
  • poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177),
  • poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223),
  • poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224).

Wysłuchanie to odbędzie się 16 maja. 

– Zgodnie z przepisami kazda organizacja, kazda obywatelka, kazdy obywatel będą mieli prawo zgłoszenia się. Informacja będzie na stronach sejmowych. Proces będzie jasny i transparentny – mówiła przewodnicząca podkomisji, Dorota Łoboda (KO).

Dodała, że termin zgłaszania chęci udziału w wysłuchaniu mija 6 maja. Jeśli chodzi natomiast o miejsce przeprowadzenia wysłuchania, informacja ta zostanie udostępniona w Systemie Informacyjnym Sejmu najpóźniej 14 dni przed dniem wysłuchania.

Wyniki głosowań w sprawie czterech ustaw aborcyjnych

Czym jest wysłuchanie publiczne?

Wysłuchanie publiczne jest jedną z form udziału obywateli w tworzeniu prawa. Nie jest on jednak tym samym co konsultacje społeczne, ponieważ uczestniczyć w nim może każda zainteresowana osoba czy organizacja, czas wypowiedzi dla każdego uczestnika jest taki sam, a zasady prowadzenia wysłuchania są ściśle unormowane. Cała dyskusja jest dokumentowana, a na koniec sporządza się szczegółowy protokół z niej.

Aktualizacja: 23/04/2024 12:57

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR już trwa – o czym w pierwszej połowie dnia debatowali eksperci?
Następny artykułCasper Ruud ma wiadomość dla Rafaela Nadala