A A+ A++

Wyrzucili ją z zespołu, gdy zachorowała. “Myślałam, że zdechnę w tym szpitalu”

8 lipca Wanda Kwietniewska obchodzi urodziny

8 lipca Wanda Kwietniewska obchodzi urodziny

Źródło zdjęć: © East News

JBR

08.07.2024 08:20, aktual.: 08.07.2024 08:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wanda Kwietniewska dzisiaj kojarzona jest przede wszystkim jako frontmenka zespołu Wanda i Banda. Wcześniej występowała w Lombardzie, z którego – jak wspominała po latach – została nagle wyrzucona. 8 lipca wokalistka skończyła 67 lat.

“Hi-Fi” czy “Nie będę Julią” to wciąż popularne hity zespołu Wanda i Banda założonego w 1982 roku przez Wandę Kwietniewską. Wcześniej urodzona w Przywidzu artystka była jedną z wokalistek grupy Lombard, jednak jej współpraca zakończyła się w nieprzyjemnych okolicznościach.

Kwietniewska nie ukrywała też, że przez lata kariery mierzyła się z różnymi, często nieprzyjemnymi sytuacjami. Otwarcie wspominała o dwuznacznych propozycjach, jakie w czasach PRL-u jej składano.

Zobacz także: Nie tylko Maryla Rodowicz. One podbijały scenę w czasach PRL‑u

Początki kariery i przykry finał współpracy z Lombardem

Pierwsze kroki na scenie Kwietniewska zaczęła stawiać pod koniec lat 70. Po nieudanych egzaminach do łódzkiej filmówki zdecydowała się na śpiew. W Studium Sztuki Estradowej poznała Małgorzatę Ostrowską i Grzegorza Stróżniaka, z którymi najpierw założyła grupę Vist, a później Lombard. Choć z zespołem nagrała debiutancką płytę “Śmierć dyskotece!”, ich drogi szybko się rozeszły.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozstanie z zespołem było nagłe i – jak po latach wyznała na łamach “Plejady” – dość niespodziewane. Choć wstępnie planowano, by faworyzowana przez menadżera Lombardu, Piotra Niewiarowskiego, Małgorzata Ostrowska rozpoczęła solową karierę, stało się inaczej i to Kwietniewska pożegnała się z grupą. Co więcej, o wyrzuceniu z zespołu Kwietniewska dowiedziała się w czasie pobytu w szpitalu.

– Zachorowałam przed ostatnim koncertem w ramach naszej trasy i wylądowałam w szpitalu w Kaliszu. Lombard zagrał więc beze mnie. I wtedy okazało się, że wcale nie jestem niezbędna w zespole – wyznała “Plejadzie”. Po wspomnianym koncercie menadżer przyszedł do szpitala i poinformował ją o swojej decyzji.

– Wycharczałam tylko: “Ja ci jeszcze pokażę!”. Oczywiście, byłam totalnie zdruzgotana i załamana. Myślałam, że zdechnę w tym szpitalu – wspominała.

Zobacz także: Ma polskie korzenie. Oto żona nowego premiera Wielkiej Brytanii

Nowy rozdział i niemoralne propozycje

Kwietniewska szybko przeszła od słów do czynów i założyła swój zespół Wanda i Banda, z którym szybko zaczęła osiągać sukcesy. Na tyle duże, że rok później menadżer Lombardu zablokował występ formacji na Festiwalu w Opolu.

– Gdy w 1983 r. zgłosiłam na festiwal w Opolu piosenkę “Hi-Fi”, nie zostałam przyjęta. Jak się później okazało, Piotrek maczał w tym palce. Lombard miał wystąpić ze “Szklaną pogodą” i chyba Piotr bał się, że gdy staniemy w szranki, może się to różnie skończyć – stwierdziła we wspomnianym wywiadzie.

Wspomniała też o propozycjach, z jakimi się spotykała. – Dwuznaczne propozycje dostawałam. Pamiętam, jak panowie z komisji kwalifikacyjnej w radiowej Trójce, a zwłaszcza jeden, ewidentnie dawali mi do zrozumienia, że jeśli pójdę z nimi do łóżka, to moje piosenki będą grane w eterze. Sporo straciłam przez to, że się nie zgodziłam. Ale nawet przez sekundę nie zastanawiałam się nad tym, co powinnam zrobić – mówiła.

– Co ciekawe, później ci sami panowie jednak zdecydowali się puszczać moje piosenki. Obyło się bez chodzenia z nimi do łóżka – podsumowała.

Zobacz także:

Wspomina chorobę i śmierć męża. “Czekało go umieranie w bólach”

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: [email protected]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDavid Duchovny chciał wystąpić nago na ekranie. Celowo napisał tę scenę
Następny artykułCarVertical sprawdza samochody AAA AUTO. Nowa era bezpiecznych zakupów