A A+ A++

Pracowniczka Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK – Edyta Wiśniewska, jest jedną z trójki wyróżnionych w tym roku przez Kapitułę Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera.

Ogólnopolska Nagroda im. Zygmunta Glogera przyznawana jest od 1983 r. za istotne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej w wybranej dziedzinie lub za całokształt dokonań. Honoruje się nią twórców, naukowców, badaczy, animatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem Glogera gromadzą, chronią i przekazują wiedzę o kulturze regionu dla przyszłych pokoleń – czytamy na www.stopkapress.com.pl.

Edyta Wiśniewska jest twórczynią ludową, tkaczką krajek. Nagroda pieczętuje jej dotychczasowy wkład w podtrzymywanie tradycji rękodzieła artystycznego. Od 2018 r. jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych (specjalizacja – tkanie krajek), w 2017 r. współtworzyła publikację pt. „Krajki – tkane pasy z terenu Sokólszczyzny” (wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego), w 2016 r. była stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

Od roku 2016 r. prowadzi zajęcia tkackie dla dorosłych i dla dzieci. Współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, Warsztatami Kultury w Lublinie, Podlaskim Stowarzyszeniem Agroturystycznym, Gminnymi Ośrodkami Kultury w Lipsku, w Grajewie, w Czarnej Białostockiej. Brała udział w wystawach indywidualnych i grupowych dotyczących tkaniny ludowej, w Święcie Szlaku Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, w imprezach regionalnych w charakterze wystawcy rękodzieła ludowego. W 2019 r. współtworzyła publikację „Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa”, (wyd. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej). Prowadziła kółko tkackie dla dzieci i dorosłych w Sokólskim Ośrodku Kultury (2021-2022). Była instruktorką tkactwa w projektach (m.in. dot. tworzenia Szlaku im. A. Tyzenhauza, Sokółka – Grodno).

Więcej pod linkiem: Krajka – rekonstrukcje | Facebook

Konkurs o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera po raz 34. organizuje Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i Urzędem Miejskim w Łomży. Laureaci uhonorowani zostaną podczas uroczystej sesji glogerowskiej, w łomżyńskiej Hali Kultury 22 września, a towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa nt. „Co nas czeka? Świat – kraj – dom”.

(AT) Sokólski Ośrodek Kultury, Fot. A. Pluta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTanak jeszcze bez konkretów
Następny artykułWiele osób dziwi się, gdy o tym słyszy. Okropna prawda o przyciskach świateł na skrzyżowaniach