A A+ A++

Sąd w Kętrzynie orzekł, że obowiązek alimentacyjny wobec małżonka ustaje po prawomocnym wyroku rozwodowym.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, na którym ciążył obowiązek alimentacyjny wobec żony w wysokości 800 zł miesięcznie (zasądzony jeszcze przed pozwem o rozwód, z powodu choroby kobiety, co czyniło ją niezdolną do pracy). Gdy po kilku latach nastąpił rozwód, mężczyzna wystąpił o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Uważał, że koniec małżeństwa oznacza całkowite wygaśnięcie łączących małżonków praw i obowiązków.


Ze stanowiskiem powoda nie zgodziła się była żona. Wskazując, że problemy zdrowotne nie ustały, podkreśliła, że powinna otrzymywać od niego świadczenia alimentacyjne przez pięć lat po rozwodzie. Przypomniała także sądowi, że dotychczas nie udało się jej ani byłemu małżonkowi wypracować porozumienia w sprawie podziału majątku. Utrudnia jej to gospodarowanie środkami finansowymi potrzebnymi na leczenie.

Sąd rejonowy nie podzielił jednak argumentacji pozwanej. Nie miał wątpliwości, że wynikający z art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentowania żony ustał z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie pary. Powołał się także na liczne orzecznictwo o obowiązku udzielania wsparcia finansowego. Zarówno orzeczenia Sądu Najwyższego (sygn. IIICZP 59/10 oraz IIICZP38/82), jak i wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (sygn. I Aca 1422/03) potwierdzają stanowisko, iż koniec małżeństwa oznacza koniec obowiązku przyczyniania się do zaspokajania materialnych potrzeb współmałżonka. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułYoutuber Malinowy Nos, odwiedzi nowy winiarski sklep w Jaworznie
Następny artykułMobilny Punkt Spisowy w Annopolu Starym