A A+ A++

Ile powinien otrzymywać za kwalifikację i wykonanie szczepienia farmaceuta? Związek Zawodowy Pracowników Farmacji przekonuje, że podział środków pomiędzy pracodawcą, a kwalifikującym i szczepiącym farmaceutą powinien oscylować wokół modelu 50:50.

Szczepienia przeciw COVID-19 realizowane są już w ok. 500 aptekach, a pacjenci chętnie szczepią się właśnie w tych miejscach Szczepienia p/COVID-19 już w ok. 500 aptekach 

Szczepienia w aptekach to jeden z kroków w stronę wprowadzenia opieki farmaceutycznej, która została ustawowo potwierdzona w Ustawie o zawodzie farmaceuty. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniami w zakresie opieki farmaceutycznej Przegląd lekowy już niedługo w aptekach i wprowadzenia pierwszych usług w ramach pilotaży.

W międzyczasie pandemia koronawirusa spowodowała, że do szczepień przeciw COVID-19 włączono również farmaceutów, a punkty szczepień mogą być tworzone w aptekach.

Wynagrodzenie za szczepienia w aptekach

NFZ wprowadzając stawkę za szczepienie kwestię wynagrodzenia pracowników pozostawił pracodawcom. Przypomnijmy, że obecnie szczepienie przeciw COVID może wykonać lekarz, pielęgniarka, ale także farmaceuta lub ratownik medyczny po odpowiednim kursie. Umożliwiono też przeprowadzanie szczepień przeciw COVID w aptekach. Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptekach. Ruszyły nabory w NFZ

Za każde wykonane szczepienie przeciwko COVID-19 – w myśl rozporządzenia NFZ – apteka otrzymuje z NFZ 61,24 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu karty szczepienia przez apteczny punkt szczepień.

Sprawiedliwy podział 

W poniedziałek Związek Zawodowy Pracowników Farmacji wydał oświadczenie dotyczące wynagradzania farmaceutów za szczepienie.

ZZPF podkreśla, że farmaceuci powinni być wynagradzani na podobnych zasadach, jak inni przedstawiciele zawodów medycznych.
“Pełne zaangażowanie farmaceutów i wykorzystywanie ich potencjału może zostać osiągnięte tylko poprzez sprawiedliwy podział środków płaconych za usługę przez NFZ” – zwraca uwagę związek.

Jak przekonuje związek, podział środków pomiędzy pracodawcą, a kwalifikującym i szczepiącym farmaceutą powinien oscylować wokół modelu 50:50.

“Powyższy model jest już stosowany przez niektórych pracodawców aptecznych i jest zgodny z modelem funkcjonującym w innych zawodach medycznych, gdzie koszty osobowe usługi szczepienia wynoszą 50- 70 proc.” – argumentuje.

Dodaje też, że dalszy rozwój refundowanych usług wykonywanych w aptekach zależy w dużej mierze od powodzenia szczepień przeciw COVID-19, więc sprawiedliwy podział wynagrodzenia za szczepienie ma “kolosalne znaczenie”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGreta Thunberg pojawiła się na okładce pierwszego numeru „Vogue Scandinavia”
Następny artykułUwaga na oszustwa internetowe