A A+ A++

Ustawa o ewidencji ludności (ustawa) przewiduje, że organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek (…) decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego i nie wymeldował się.

Decyzję prezydenta miasta uchylił wojewoda. Jego zdaniem była przedwczesna. Choć wymeldowany opuścił lokal, to nie dobrowolnie – czego wymaga ustawa.

Od tej pory sprawa absorbowała też WSA w Szczecinie oraz Naczelny Sąd Administracyjny, aż wróciła do WSA w postaci skargi na decyzję o wymeldowaniu.

Czytaj więcej

Ważniejsza stała się przez ten czas ocena przesłanek wymeldowania z pobytu stałego. Zarysowały się one w pytaniu, czy za dopuszczalną można uznać decyzję o wymeldowaniu, która pozbawia możliwości powrotu do miejsca pobytu stałego wskutek zakazu wydanego przez organ państwowy. Nie został też spełniony warunek dobrowolnego i trwałego opuszczenia miejsca stałego pobytu.

WSA w Szczecinie zaakcentował w orzeczeniu głównie niemożność przebywania w lokalu z uwagi na środki zapobiegawcze. W ocenie sądu nakaz eksmisji, odbywanie kary pozbawienia wolności, nakaz opuszczenia lokalu czy zakaz zbliżania się do określonych osób należy traktować na równi z dobrowolnością opuszczenia lokalu.

– Opuszczenie miejsca stałego pobytu to zatem także opuszczenie pod przymusem organów Państwa – uzasadniała wyrok WSA w Szczecinie sędzia sprawozdawca Renata Bukowiecka-Kleczaj – Trwa bowiem postępowanie karne, w którym zas … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPorządek panuje w Warszawie
Następny artykułMarionetkowe władze Chersonia przygotowują referendum ws. przyłączenia obwodu do Rosji