A A+ A++

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto coś niespodziewanego. To jedyny zachowany w dawnym toruńskim porcie rzecznym pachoł do cumowania z przełomu XIX i XX w.

Prace archeologiczne idą zgodnie z planem. Prowadzi je Pracownia Archeologiczna Alagierscy z Chodzieży. W trakcie ściągania kolejnych warstw odsłonięte zostały średniowieczne mury związane z kompleksem kościoła Ducha Świętego. Podczas prac archeolodzy na nawarstwieniach średniowiecznych odkryli poler portowy, czyli pachoł do cumowania z przełomu XIX i XX w.

Jest on posadowiony w miejscu, w którym spełniał swoją funkcję. Widzimy dookoła niego XIX-wieczny bruk kamienny. Poler jest elementem infrastruktury portu, który tutaj niegdyś funkcjonował. Służył do cumowania statkówpodkreśla Katarzyna Kuczara-Algierska. – One stały rzędami zazwyczaj na nabrzeżu. Spodziewaliśmy się, że odkryjemy kolejne, ale jak widać – nasz wykop w tym miejscu jest już prawie ukończony i z jakichś przyczyn zachował się tylko jeden, ukryty pod drogą, która tutaj przebiegała.

Tuż pod brukiem XIX-wiecznym wychodzą nawarstwienia gotyckie, fragmenty wspomnianych murów. – Podejrzewamy, że to będzie kościół i dom zakonny, albo dodatkowa kamieniczka, która miała jakieś funkcje gospodarcze, gdyż obecnie jesteśmy na zapleczu gospodarczym. Mamy bardzo dużo różnego rodzaju płytek kościanych. Najwidoczniej znajdowały się tutaj także warsztaty.

Wśród wykopalisk znaleziono bardzo dużo szkieł z XVII w. Poniżej archeolodzy spodziewają się ceramiki. – Już przy czyszczeniu warstw delikatnie zaczęły nam wychodzić materiały ceramiczne. Zejdziemy do poziomu, gdzie nie będą już występowały zabytki archeologiczne. Obszar nie ruszany ręką człowieka przestaje interesować archeologa. Przy murach na pewno będzie głębiej. W tym momencie pracownicy doczyszczają cały obszar, dokumentujemy go, później będziemy sukcesywnie schodzić coraz niżej. Schodzimy warstwami stratygraficznymi, więc zobaczymy jak głęboka będzie ta warstwa. Ta, na której stoimy, to jest warstwa XVII-wieczna rozbiórkowa. Zobaczymy, jak głęboko będzie sięgała.

Objęty pracami archeologicznymi zostanie obszar aż do dawnego bunkra-schronu przewlotniczego. O kolejnych ciekawych znaleziskach będziemy informowali na bieżąco.

Fot. Marcin Pryka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPasażerka plus size pokazuje, jak kupuje bilety. Podróż kosztuje ją dwa razy więcej. “To szalona kwota”
Następny artykułZaginął Mateusz Zając, trwają poszukiwania