A A+ A++

Share this:

Wydarzenia we wrześniu

Wrzesień to w Zakopanem czas spotkań z kulturą i sztuką w jej najlepszej odsłonie. Festiwale muzyczne, spotkania filmowców i miłośników gór, wystawy i prezentacje muzealno-historyczne nabierają szczególnej atmosfery w promieniach wrześniowego słońca i przy pierwszych podmuchach halnego. To doskonały czas by planować pobyt łączący chodzenie po górach z uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych. Do Zakopanego ściągają artyści, dziennikarze, krytycy i ci wszyscy, którzy wyczekują na chwile spokoju po szalonym podhalańskim lecie. Zwykle jest wciąż ciepło, choć w najwyższych partiach Tatr pojawia się niekiedy już pierwszy śnieg – zwiastun długiej, pięknej jesieni w październiku. Wrzesień to w Polsce także czas wspomnień o II Wojnie Światowej, wybuchu której 80. rocznica przypada w tym roku. Zakopane przyłącza się więc do obchodów. Stolica Tatr nie może istnieć oczywiście bez kultury regionalnej i jej również poświęcone są różne wydarzenia. Naprawdę, warto odwiedzić Podhale na styku lata i jesieni, serdecznie zapraszamy!

Wyjątkowa sceneria festiwalu Jazz Camping Kalatówki – z widokiem na Kasprowy Wierch

Kultura regionalna

5, 12, 19, 26 września, godz. 16:00.

Muzeum Tatrzańskie, gmach główny, ul. Krupówki 10 – oprowadzanie po góralsku, W cenie zwykłego biletu.

***

8 września, 14:00 – 22:00 XV POLANIARSKI OSOD – zakończenie pasterskiego lata na tatrzańskich halach. Scena plenerowa w Kościelisku na Chotarzu, ul. Nędzy Kubińca.

Osod, inaczej redyk, to powrót bacy z owcami z hal. Z tej okazji odbędzie się szereg występów zespołów regionalnych, konkurs wiedzy o pasterstwie, a na zakończenie, o godz. 20:00 występ znakomitej „Sokół Orchestra”. Oczywiście nie zabraknie też oferty miejscowej kuchni.

***

15 września – „XIV Festyn Bacowski” Leśnica – Groń

Zakończenie XVIII Tatrzańskich Wici – festiwalu kultury regionalnej. Atrakcją festynu jest redyk owiec prowadzony ze śpiewem przez baców z Leśnicy, Gronia oraz Białki Tatrzańskiej. Podczas imprezy odbywa się także Konkurs na Gazdę Roku, a kandydaci muszą wykazać się umiejętnością śpiewu i tańca góralskiego, wiedzą o regionie oraz różnego rodzaju pracami w gospodarstwie.

Pierwsza połowa września to ostatni moment, by zobaczyć owce na halach

Spotkania z Filmem Górskim

5-8 września – Dworzec, Galeria Antoniego Rząsy, Kino Sokół, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Park Miejski, Plac Niepodległości, STRH Bistro Art Café.

Cykl spotkań z najwybitniejszymi alpinistami i himalaistami, pokazy filmów, konkurs wspinaczki na ściance i wiele innych atrakcji dla miłośników górskiej adrenaliny.  Szczegółowy program festiwalu na stronie https://spotkania.zakopane.pl

Festiwale muzyczne

4 – 18 września  – Międzynarodowy festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”

Prolog festiwalu: 4 września, Teatr Witkacego, ul. Chramcówki 15 – spektakl operowy „Carmen” w międzynarodowej obsadzie, w niezwykłym kameralnym opracowaniu na trio instrumentalne i czworo solistów.

Program koncertów festiwalowych,oraz szczegóły wydarzeń towarzyszących na http://www.muzykanaszczytach.com/pl/program/

Apollon Musagete Quartett – ponownie na festiwalu Muzyka na Szczytach

W tym roku na inauguracyjnym koncercie 7 września wystąpi jeden z najbardziej charyzmatycznych kwartetów smyczkowych świata – Apollon Musagète Quartett. Dwukrotnie wystąpi także gość z poprzednich edycji festiwalu, znakomity wiolonczelista Marcin Zdunik, odbędą się koncerty wokalistów, muzyki dawnej i elektronicznej. Najwyższy poziom wykonawstwa, z namysłem planowany repertuar to wyróżniki zakopiańskiego festiwalu. No i, oczywiście, Klub Rozmów na Szczytach, wyjątkowe spotkania z wykonawcami, prowadzone przez znakomitych dziennikarzy muzycznych, zawsze o godzinie 12:00 w dniu koncertów. W tym roku oprócz stałego miejsca, czyli Domu Pod Jedlami, gospodarzami spotkań będą Willa Astoria oraz Hotel Paryski. Koncerty zaś, wyjątkowo, nie będą odbywać się w Kościele Św. Krzyża, a w Hotelu Belvedere Resort&Spa, ul. Droga do Białego 3. Festiwalowi towarzyszą aż cztery wystawy:

POBIEŻNIE – parkan Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem przy ul. Balzera 15. Udostępniona do 30 września. Wernisaż odbędzie się w  Willi Kmicic, ul. Staszica 11a

6 września o godz. 17.00. Wystawa prezentuje autorską, fotograficzną interpretację dzieł znanych i nieznanych malarzy świata różnych epok – od baroku po nurty w sztuce XX wieku. Autorkami zdjęć są Monika i Emilia Stec  – duet działający pod nazwą Strefa Zmian.

Wrześniowe słońce nadaje niezwykłego uroku całemu miastu

MAESTRI – ul. Krupówki (poniżej oczka wodnego). Udostępniona do do 15.09.2019r. Wernisaż wspólny z wystawą opisaną powyżej. Autorem zdjęć jest Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, przez lata jej kontrabasista, który uwiecznił na niepozowanych portretach dyrygentów prowadzących słynną polską orkiestrę.

POWTÓRZENIE – parkan Willi Literatów Astoria w Zakopanem przy ul. Droga do Białego  12. Wystawa  plenerowa plakatów muzycznych Waldemara Świerzego ( jest on też autorem logo Muzyki na Szczytach).

TWÓRCY PODHALA 4 – wystawa będzie prezentowana w Gminnym Ośrodku Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu przy ulicy Jana Pawła II 363 od 5 do 19 września. Wernisaż 5 września o godz.18.00. Prace artystów z każdej gminy powiatu tatrzańskiego nawiązujące do kultury ludowej i tradycyjnej, ale nie tylko.

***

30 września – 5 października  – XXIII Jazz Camping Kalatówki. Hotel Górski Kalatówki. Koncerty najlepszych jazzmanów, jam session otwarte dla wszystkich, obchody 60 rocznicy pierwszego festiwalu, a także 80. urodzin Zbigniewa Namysłowskiego. Powroty z koncertów i jam session odbywają się po zmierzchu i TPN zezwala wyjątkowo na poruszanie się po terenie parku po ciemku, wskazane jest jednak posiadanie własnego, pewnego źródła światła, bo wzdłuż kamienistej drogi prowadzącej na Kalatówki (ok. 35 min) nie ma latarni. Turystyczne obuwie również będzie na miejscu.

Zakopane…nad morzem

Batory w Zakopanem. Cykl  wydarzeń związanych ze słynnym statkiem „Batory”.

Od 3 do 30 września – Plenerowa wystawa w  Parku Miejskim  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wernisaż wystawy 6 września, godz. 18:00. Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, ul. Grunwaldzka 3. Oprawa muzyczna Kapela Jutrzenka pod dyrekcją Krzysztofa Trebuni-Tutki.

9 września, godz. 19:00 – Spotkanie autorskie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską: „Jak górale do Ameryki płynęli”. Restauracja Ziębówka, Witów 304a przy Dolinie Chochołowskiej

12 września 19:00 – Spotkanie autorskie: Zakopiańska premiera książki „Marsz, marsz Batory”. Kawiarnia Kmicic, ul. Stanisława Staszica 11a

***

13-19 września – cykl seansów filmowych w technologii Virtual Reality na Placu Niepodległości.

Wirtualny rejs na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”. Atrakcja z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Program seansów: od 12:00-19:00. Rezerwacje online pod linkiem: https://mspilsudski.pl/gry-edukacja/zapisz-sie

Wydarzenia sportowe

8 września – ostatnia w tym roku wycieczka z serii „Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną PTTK. Na zakończenie przejście z Wierch Porońca  na Rusinową Polanę z wejściem na Gęsią Szyję  i zejściem do kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Powrót z kaplicy niebieskim szlakiem do Zazadniej. Zbiórka przy budce kasowej TPN. 14 punktów GOT.  Informacji o godzinie rozpoczęcia  i innych udziela biuro Oddziału Tatrzańskiego PTTK. Tel. 18 20 157 20 od godziny 9.00 do 16.00, www.zakopanepttk.pl.

20-22 września – Harenda, tor rowerowy pod wyciągiem narciarskim. Małopolska Joy Ride: zakończenie sezonu rowerowego.

Szlak na Giewont jest zamknięty, ale można podziwiać szczyt np. z Przełęczy między Kopami – o zachodzie słońca prezentuje się zjawiskowo.

Uwaga! Szlak turystyczny na Giewont jest zamknięty do odwołania po tragicznej w skutkach sierpniowej burzy, która zniszczyła łańcuchy, a także spowodowała śmierć czterech osób. Planując wycieczki w góry we wrześniu także musimy wziąć pod uwagę występowanie tego groźnego zjawiska meteorologicznego. Jak również miejscowe oblodzenia na szlakach i poranne przymrozki. Nie bójmy się za to groźnych ryków zwierząt w Tatrach – to nie niedźwiedzie, a jelenie. Na rykowisku oczywiście 🙂

Share this:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚniadanie z widokiem na las. Czyli nasza jadalnia.
Następny artykułOferta MDK na rok 2019/2020