A A+ A++

Jeśli przedsiębiorcy w momencie nabycia samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT oraz nie montował w tym aucie części składowych, które podnosiłyby jego wartość rynkową przy wycofaniu pojazdu z firmy nie powstaną obowiązki w VAT.

W praktyce gospodarczej zdarza się dość często, że przedsiębiorcy chcą wycofać z firmy (a więc i ze środków trwałych) wykorzystywane samochody. Czasem podatnicy wycofują auto z firmy i wykorzystują je prywatnie bądź chcą go podarować, np. komuś z rodziny, bo w przedsiębiorstwie nie jest już potrzebne. Wtedy pojawiają się wątpliwości co ze skutkami w zakresie podatków, a zwłaszcza VAT.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Konieczne jest łączne spełnienie warunków

W celu rozwiania tych wątpliwości konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z nich, że nieodpłatne przekazanie towaru (nieodpłatne przekazanie towaru na cele osobiste podatnika bądź darowizna członkowi najbliższej rodziny podatnika) podlega opodatkowaniu po łącznym spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. jeżeli:

  • dokonujący nieodpłatnego przekazania jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.

CZYTAJ TEŻ: Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Ważne prawo do odliczenia

W konsekwencji nieodpłatne przekazanie towarów uznane będzie za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem, w tym części składowych. Przy czym w przypadku części składowych istotnym jest, czy ich wymiana spowodowała trwały wzrost wartości samochodu.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozwiedzeni Kurzajewscy spędzają razem czas nad morzem
Następny artykułUroczystość Patriotyczna – 14 sierpnia 2020 r.