A A+ A++

Kuvings czy Hurom? Często otrzymuję od Was takie pytanie. Nic dziwnego. Kuvings i Hurom to dwie najbardziej popularne, najchętniej wybierane i chyba najbardziej sprawdzone marki wyciskarek wolnoobrotowych na naszym rynku. 

Sama jeszcze kilka lat temu stałam przed dylematem jaką wyciskarkę wybrać Hurom czy Kuvings?

Ja wybrałam Kuvingsa, stawiając na szeroki wlot na składniki i do dzisiaj jestem fanem tej koreańskiej marki. Zawsze jednak chciałam porównać Kuvingsa z Huromem. W końcu przyszedł czas, kiedy topowy model wyciskarki Hurom One Stop pojawił się u mnie.

Po 2 tygodniach testów mogę już stwierdzić co lubię, a co zdecydowanie mi nie pasuje. Przez ten czas zdążyłam sobie o nim wyrobić opinię i porównać z wyciskarką, z której na codzień korzystam czyli .

Dlaczego wybrałam do porównania Hurom One Stop? 

Wybrałam ten model wyciskarki do porównania z 3 ważnych powodów.

  1. Po pierwsze Hurom One Stop to podobna półka cenowa co Kuvings EVO820 (obydwie wyciskarki klasy premium)
  2. Po drugie to topowy model marki Hurom, dokładnie tak samo jak Kuvings EVO820 w stajni Kuvings’a. 
  3. Jest jeszcze trzecia rzecz, która łączy obie wyciskarki – szeroki wlot na składniki. W obu przypadkach producenci chwalą się szerokim wlotem. Sprawdźmy więc jak wypadł Hurom One Stop na tle Kuvings EVO.

Pora na pojedynek Kuvings vs Hurom.

Hurom One Stop vs Kuvings EVO – co je łączy, a co różni?

Hurom i Kuvings – doświadczenie made in Korea

I jest to niewątpliwie zaleta. Zarówno Kuvings jak też Hurom to firmy z dużym doświadczeniem, produkujące swoje urządzenia w Korei i co ważne we własnych fabrykach. Dzięki temu obaj producenci mają pełną kontrolę nad procesem produkcji i jakością swoich produktów. 

To mocno wyróżnia te dwie marki wyciskarek wolnoobrotowych spośród innych marek, które pojawiają się jak grzyby po deszczu i kopiują rozwiązania takich marek jak Kuvings czy Hurom, zlecając jednak ich produkcję najczęściej w Chinach. Chociaż nie ma w tym nic złego, to niestety często jakość tych urządzeń pozostawia wiele do życzenia…

Wybierając wyciskarkę do soków warto postawić na sprawdzone firmy, z dużym doświadczeniem, a takimi markami są z pewnością Kuvings i Hurom.

Więcej podpowiedzi na temat tego czym kierować się przy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej znajdziesz w moim .

Długość gwarancji na wyciskarki marki Kuvings i Hurom

Dobre, sprawdzone marki często oferują znacznie dłuższą gwarancję na swoje urządzenia, niż standardowe 2 lata. Dlaczego? Po prostu są mało awaryjne. Nie inaczej jest w przypadku wyciskarek Hurom i Kuvings. 

W przypadku Kuvigs’a sprawa jest prosta. Gwarancja obowiązuje na całe urządzenie za wyjątkiem silikonowych uszczelek, które trzeba co 1-2 lata wymieniać (to części eksploatacyjne, a ich komplet to wydatek około 30 zł).

Jeśli chodzi o Huroma to gwarancja jest również 10 letnia, jednak jest mały haczyk, o którym trzeba koniecznie pamiętać. Trzeba zarejestrować swoją wyciskarkę (i to w ciągu 30 dni, jak się dowiedziałam na infolinii Huroma). Jeśli zapomnisz o tym drobnym szczególe to 10 letnia gwarancja będzie obejmowała tylko silnik, a jak wiadomo to najmniej awaryjna część w wyciskarce 🙂 Pozostałe elementy wyciskarki Hurom bez zarejestrowania urządzenia na stronie będą objęte okresem 2 lata gwarancji… 

I jeszcze jedna bardzo istotna informacja, jaką możecie znaleźć w Warunkach Gwarancji na stronie Hurom Polska:

Na zakupione/wymienione w ramach gwarancji części zamienne udzielamy 12 miesięcznej gwarancji.

A więc, rozumiem to tak, że jeśli uszkodzeniu ulegnie jedna z części wyciskarki to dystrybutor ją wymieni na nową, ale…. po wymianie mamy na tę część już tylko 12 miesięcy gwarancji.

Jeśli więc będziesz mieć pecha i pęknie Ci np. dolna misa wyciskarki Hurom, a w ramach gwarancji zostanie wymiona na nową, to lepiej żeby po upływie kolejnego roku od naprawy nigdy więcej nie uległa uszkodzeniu. Bo jeśli tak się stanie gwarancja takiej naprawy już nie będzie obejmować…

Nie lubię czytać ani instrukcji ani gwarancji, ale czasami warto. Diabeł tkwi w szczegółach 🙂

Producenci najlepszych wyciskarek jak Hurom czy Kuvings oferują długi, bo aż 10 letni okres gwarancji. W przypadku Huroma trzeba jednak pamiętać o zarejestrowaniu zakupionego urządzenia w ciągu 30 dni, by gwarancja nie była 2 letnia…

Pamiętajcie również o tym, by kupować wyciskarki (czy też inne urządzenia) u autoryzowanych dystrybutorów. Wyłącznie urządzenia zakupione z polskiej dystrybucji podlegają gwarancji producenta. Wiem, że czasami nieco niższa cena kusi, ale może się okazać, że kupujesz wyciskarkę bez gwarancji producenta, a to już duży problem.

Design i jakość wykonania Hurom One Stop i Kuvings EVO

Zdecydowanie są to wyciskarki różne z wyglądu. Dostępne w zupełnie innych kolorach, wyprodukowane z innego tworzywa. Hurom One Stop wygląda jak wykonany ze stali, jednak podobnie jak Kuvings EVO 820 jest w całości wyprodukowany z dobrej jakości tworzywa. 

Hurom One Stop wygląda jak wykonany ze stali, jednak podobnie jak Kuvings EVO 820 jest w całości wyprodukowany z dobrej jakości tworzywa.

Hurom One Stop jest bardziej smukły, ma metaliczny kolor obudowy. Natomiast Kuvings jest bardziej masywny, prosty, matowy. Nie będę jednak oceniać wyglądu, bo to rzecz gustu.

Kuvings EVO820 to klasyczna, prosta konstrukcja, przypominająca wcześniejsze modele. Misa ze ślimakiem opiera się na obudowie silnika, a pojemniki na sok i pulpę są dostawiane z boku. Wyciskarkę łatwo się obsługuje, składa rozkłada i myje, a samo urządzenie pracuje bardzo stabilnie. Wyciskarka jest też łatwa do przenoszenia dzięki wygodnemu uchwytowi ukrytemu w tylnej obudowie. 

A jak to wygląda w wyciskarce Hurom One Stop?

Tu konstrukcja wyciskarki jest znaczniej bardziej delikatna, co powoduje że maszyna wyciskając sok czasami jakby lekko falowała. Sami zobaczcie jak delikatnie wygląda Hurom One Stop bez mis:

konstrukcja wyciskarki Hurom w porównaniu z Kuvingsem jest znaczniej bardziej delikatna, co powoduje że maszyna wyciskając sok jakby lekko falowała.

Na stabilność pracy wyciskarki wpływa też jej waga. Obie wyciskarki są dosyć ciężkie, chociaż Kuvings jest nieco cięższy (7.1 kg) od Huroma (6.4 kg). Dzięki bardziej masywnej konstrukcji i nieco większej wadze Kuvings EVO nawet nie drgnie przy wyciskaniu soku.

W Huromie nie ma też ani jednego uchwytu, a więc jeśli nie masz stałego miejsca na blacie kuchennym to jej przenoszenie nie będzie tak proste jak w Kuvingsie. 

To co mi się podoba w Huromie to ciemny kolor pojemników na pulpę i sok. Sama używam do soków głównie marchwi, buraka i kurkumy więc wiem jak szybko brudzą się te części. Ciemne tworzywo sprawdza się w takim przypadku niewątpliwie lepiej.

Zarówno Kuvings EVO jak i Hurom One Stop wykonane są z dobrej jakości materiałów. Pod względem stabilności pracy wyciskarki wygrywa Kuvings, ze względu na bardziej masywną konstrukcję i lepsze wyważenie korpusu. Kuvings będzie też wygodniejszy do przenoszenia ze względu na uchwyt, którego nie ma w Huromie

Szeroki wlot w Kuvingsie i ….jeszcze szerszy wlot w Huromie?

Dla mnie szeroki wlot w Kuvingsie był kilka lat temu decydujący przy wyborze wyciskarki. Firma Kuvings jako pierwsza na rynku wprowadziła wyciskarkę z szerokim wlotem. Z tego słynie ten koreański producent. W modelu EVO szerokość wlotu to 82 mm. Bez problemu zmieścisz w nim małe jabłko czy pomarańczę.

Hurom idąc być może śladami Kuvingsa postanowił zastosować jeszcze szerszy wlot w modelu One Stop, bo aż 12 cm. Czy oznacza to, że możesz do niego wrzucić ogromne jabłko lub pomarańczę?

Niestety muszę Cię rozczarować….

Hurom One Stop wyposażony jest w 12-centymetrowy wlot, a tak naprawdę zasobnik na składniki. To nic innego jak pewnego rodzaju misa, w której na środku umieszczony jest mały, nieostry nożyk.

Hurom One Stop wyposażony jest w 12-centymetrowy wlot, a tak naprawdę zasobnik na składniki.

Zasada działania Hurom One Stop jest taka, że najpierw trzeba wszystkie składniki pokroić na małe kawałki, wsypać do zasobnika, i dokładnie go zamknąć, by wyciskarka mogła zacząć pracę.

Zasada działania Hurom One Stop jest taka, że najpierw trzeba wszystkie składniki pokroić na małe kawałki, wsypać do zasobnika, i dokładnie go zamknąć, by wyciskarka mogła zacząć pracę. 

W wyciskarce Hurom One Stop mimo szerokiego wlotu nie ma żadnych szans na wrzucenie składników w całości,.

W Huromie nie ma żadnych szans na wrzucenie składników w całości, niezależnie od tego czy jest to miękki składnik jak cytrusy czy twardy jak marchew. Nawet jeśli uda Ci się włożyć małą marchewkę czy pomarańczę do zasobnika to najprawdopodobniej utknie na ostrzu nożyka i będzie się kręcić w kółko. Próbowałam wrzucić cytrynę w całości do Huroma. Niestety, ale „przyklejała” się do ostrza obracając się razem z nim w kółko.

Jeśli szeroki wlot to zdecydowanie w Kuvingsie. W Huromie szeroki wlot jest tylko z nazwy, bo składników w całości nie dasz rady wrzucić. Najpierw musisz przygotować składniki (pociąć), aby wyciskarka sobie z nimi poradziła.

Hurom produkuje solidne maszyny, ale chwalenie się szerokim wlotem przez producenta to moim zdaniem wprowadzanie w błąd. Zasobnik na składniki nie tylko nie ułatwia pracy, a wręcz przeciwnie dodaje jej.

Z szerokiego zasobnika oczywiście można zrezygnować i korzystać z klasycznego, wąskiego wlotu na składniki, ale za taką część trzeba dodatkowo zapłacić. Dual Hopper Plus to koszt 179 zł. Tylko po co?

Jeśli zależy Ci na szerokim wlocie na składniki postaw na Kuvings’a, który rzeczywiście wyciska sok z całych składników. Hurom chwali się zdecydowanie większym wlotem na składniki w modelu One Stop, jednak ten wlot nie nadaje się ani trochę do wrzucania całych składników, nawet miękkich owoców.

Łatwość obsługi i czas wyciskania

Moim zdaniem obie wyciskarki są proste w użytkowaniu, jednak żeby wycisnąć sok w Huromie musisz wcześniej przygotować składniki.

Konieczność krojenia składników na małe kawałki w przypadku Huroma z pewnością wpływa na ilość pracy i czas. A to głównie za sprawą komory wsadowej na składniki, którą trzeba przed rozpoczęciem wyciskania napełnić pokrojonymi składnikami. 

Wyciskarka Hurom One Stop do bardziej delikatna konstrukcja wyposażona w szeroki wlot na składniki, które trzeba pokroić na drobne kawałki

Wyciskania soku jest w Hurom One Stop zajmuje więcej czasu, nawet dwukrotnie. Ja czasu nie mierzyłam ze stoperem, ale sprawdził to ktoś inny.

W wyciskarce Kuvings wyciśniesz szybciej sok niż w Hurom One Stop, ze względu na konieczność przygotowania wcześniej wszystkich składników i wsypania ich do zasobnika zanim maszyna zostanie urochomiona.

W Kuvings EVO można wrzucać składniki od razu, jeden po drugim i to w większości przypadków bez krojenia. To prostsze i zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie, które zajmuje mniej czasu.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przy wyciskaniu soku w Hurom One Stop.

Producent sprytnie ukrył pojemnik na pulpę pod misą, gdzie wyciskany jest sok. Dzięki temu wyciskarka wprawdzie zyskała na wyglądzie i zajmuje nieco mniej miejsca. Muszę jednak przyznać że nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie. Sam pojemnik na pulpę jest mniejszy niż w Kuvingsie, a co gorsze podczas wyciskania soku pulpa lubi się przesypywać …. niestety prosto do soku.

To rozwiązanie Huroma wymaga moim zdaniem dopracowania. 

Kuvings czy Hurom – podsumowanie

Kuvings czy Hurom? Ja wybrałam ponad rok temu EVO, a to porównanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że to był dobry wybór. 

EVO820 czy Hurom One Stop?

Obie wyciskarki wolnoobrotowe koreańskich producentów są solidnie wykonane i pracują cicho. Ale co najważniejsze przygotowują bardzo dobrej jakości sok pracując z prędkością 60 obrotów na minutę. 

Przewagą Kuvingsa jest z pewnością mocniejszy silnik (240W) w porównaniu z Hurom One Stop (200W) i zdecydowanie bardziej stabilna konstrukcja. Dzięki większej mocy silnika wyciskarka EVO lepiej radzi sobie z większymi kawałkami twardych składników jak marchew czy burak. 

EVO820 pracuje bardziej stabilnie i szybciej wyciśniesz w nim sok. Hurom One Stop opisywany jest przez producenta jako rewolucyjny, dzięki zastosowaniu szerokiego zasobnika na składniki. W mojej opinii to mało praktyczne rozwiązanie, które dodaje pracy i wydłuża wyciskanie soku.

I jeszcze wiadomość dla miłośników sorbetów prosto z wyciskarki. W Kuvings EVO820, podobnie jak we wszystkich wcześniejszych modelach Kuvings można dokupić sita do sorbetów. Niestety ze względu na inną konstrukcję w Hurom One Stop nie ma możliwości robienia w tej wyciskarce lodów.

Podsumowanie: jeśli planujesz wyciskać sok w większych ilościach i zależy Ci na szybkim wyciskaniu soku – postaw na Kuvings EVO820. Jeśli podoba Ci się wygląd Huroma i nie przeszkadza Ci krojenie składników na kawałki – One Stop to dobry wybór.

Ja póki co zostaję z . Świetnie sprawdza się na co dzień i pozwala na szybkie wyciskanie dużych ilości soku (a dla mnie to kluczowe). W sezonie, w którym pojawia się dużo zieleniny korzystam często z poziomej wyciskarki Angel 8500s. To duet idealny 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomysłowe pożegnanie klasy sportowej Sandry Pniak
Następny artykuł10 ciekawostek o starożytnych miastach, które od lat fascynują badaczy