Kapitalne wieści napływają zza oceanu. Wychowanek oświęcimskiego Kadeta, Szymon Zapała poprowadził swoją drużynę Lancer Longwood do mistrzostwa konferencji Big South.

„Szymon Zapała spełnił swoje marzenia o grze w USA i został mistrzem konferencji – mówi pierwszy trener zawodnika rodem z Zaborza, Wojciech Porębski. – Mało tego. Został wybrany MVP swojej drużyny. To dla mnie jako trenera niewyobrażalny sukces. Olbrzymie brawa dla Szymona i jego rodziców” – dodaje Wojciech Porębski.

Po rundzie zasadniczej ekipa Lancer Longwood w swojej konferencji Big South zajęła piąte miejsce z bilansem 21 zwycięstw i 13 porażek. Wywalczyła prawo do udziału w turnieju finałowym konferencji (sześć najlepszych drużyn). Zwycięska ekipa awansuje do wielkiego turnieju ogólnokrajowego – NCAA Champion. Turniej ten nazywany jest March Madness i przyciąga przed telewizory zawrotną liczbę 17 mln widzów.

Turniej finałowy rozgrywany jest na zasadach play-off (jeden mecz)

W pierwszym spotkaniu Longwood Lancer (V miejsce) zmierzyła się z Winthrop Eagles (IV miejsce). Drużyna Szymona wygrała 69:56 (34:33), przechylając szalę zwycięstwa w drugiej połowie spotkania. Wychowanek Kadeta Oświęcim zdobył osiem punktów i miał dwie zbiórki przebywając na parkiecie przez 16 minut.

W drugim spotkaniu Longwood trafił na High Point Panthers, który zwyciężył w sezonie zasadniczym. Dzięki temu był gospodarzem turnieju finałowego. Na 12 minut przed końcem Pantery prowadziły różnicą 15 punktów i wówczas ciężar gry na swoje barki wziął Szymon Zapała.

Grał wyśmienicie, zdobywając kosz za koszem, świetnie zbierał i blokował rzuty przeciwników doprowadzając do dogrywki (69:69). W doliczonym czasie Longwood zwyciężył 80:79, a Szymon w dogrywce odegrał kluczową rolę zdobywając punkty i blokując przeciwnika. Został MVP meczu zapisując na swoim koncie 17 punktów, 6 zbiórek i 3 bloki.

W meczu finałowym rozpędzony Longwood pewnie wygrał z UNC Asheville Bulldogs 85:59. Wychowanek Kadeta znowu zagrał rewelacyjnie. Zdobył 17 punktów (drugi z najskuteczniejszych w zespole), miał najwięcej zbiórek (7), a na parkiecie przebywał przez 24 minuty.