A A+ A++

Według wyników exit poll, z Dolnego Śląska i Opolszczyzny do Parlamentu Europejskiego dostali się Stanisław Tyszka (Konfederacja), Anna Zalewska (PiS), Bogdan Zdrojewski (KO) i Andrzej Buła (KO). Prawdopodobnie mandaty zdobyli też Michał Dworczyk (PiS) i Krzysztof Śmiszek (Lewica). Wygląda na to, że w europarlamencie nie będzie miejsca dla eurodeputowanych Beaty Kempy (PiS) oraz Róży Thun (Trzecia Droga).

Exit poll przygotowany przez Ipsos na zlecenie przez Ipsos na Polsatu, TVN i TVP wskazuje na zdecydowane zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, na którą w skali kraju zagłosowało aż 38,2 proc. wyborców. To daje partii Donalda Tuska 21 miejsc w Parlamencie Europejskim.

Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,9 proc. (19 mandatów) po raz pierwszy od lat przegrało wybory z KO.

Trzecią siłą jest nie Trzecia Droga (8,2 proc. – 4 mandaty), ale Konfederacja (11,9 proc. – 6 mandatów), co – jak wskazuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia – potwierdza, że “Europa brunatnieje”. Inne eurosceptyczne ugrupowania (komitety wyborcze Polexit i Bezpartyjni Samorządowcy) zalazły się pod progiem wyborczym.

Niewielką reprezentację w europarlamencie będzie miała Lewica (6,6 proc. – 3 mandaty).

W naszym okręgu spektakularny sukces odnotował Bogdan Zdrojewski, lider listy Koalicji Obywatelskiej, który – według exit poll Ipsos – zebrał 321 126 głosów (drugi wynik w kraju po Borysie Budce, przed Beatą Szydło). Do Strasburga pojedzie też opolski marszałek Andrzej Buła, numer dwa na liście KO.

Po stronie PiS-u porażkę zaliczyła druga na liście Beata Kempa. Wszystko wskazuje na to, że udało się ją przeskoczyć startującemu z trzeciego miejsca Michałowi Dworczykowi. W tym przypadku okazało się, że poparcie byłego premiera Mateusza Morawieckiego jest cenniejsze niż poparcie byłej premier Beaty Szydło. Pewne zwycięstwo zaliczyła eurodeputowana Anna Zalewska, co raczej nie jest zaskoczeniem.

Przepadli wystawieni na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie kandydaci Trzeciej Drogi, nie tylko będąca liderką listy europosłanka Róża Thun, ale też nowy dolnośląski marszałek Paweł Gancarz i Ryszard Petru.

Nasz okręg jest jednym z trzech w Polsce, gdzie mandat zdobyła Lewica (brawo Krzysztof Śmiszek).

Frekwencja była niska: 39,7 proc. Do urn wyborczych ruszyli raczej wyborcy miejscy. Wieś została w domach, co zaszkodziło wynikowi PiS-u.

FOt. PIXABAY

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Lewicy smutno, choć Andrzej Szejna dalej wierzy w swój mandat. “Nieważne, co w telewizji”
Następny artykułСкільки F-16 отримає Україна і коли це буде: у Повітряних силах назвали деталі