A A+ A++

Wybory samorządowe 2024: dziś I tura

W Częstochowie w samo południe frekwencja wyniosła 16,34 procenta i była nieznacznie niższa niż średnia krajowa, która jak   poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza wyniosła 16,52 procent i jest o około jeden procent wyższa niż dokładnie o tej samej porze w 2018 roku, czyli w czasie poprzednich wyborów samorządowych. W powiecie częstochowskim łącznie frekwencja wyniosła o godzinie 12 – 17,11 procenta, a najwyższy wynik odnotowano w gminach: Przyrów 21,05 proc. oraz Lelów – 20,98 proc.

W powiecie kłobuckim frekwencja wyniosła 14,54 proc, a w samym Kłobucku: 14,42 proc. W powiecie lublinieckim łącznie odnotowano frekwencję na poziomie 14,48 procenta, a w Lublińcu – 16,67 procenta. Tutaj, czyli w powiecie lublinieckim mamy gminę z najniższą na godzinę 13 frekwencją w skali kraju – w gminie Ciasna do urn poszło do godziny 12 zaledwie 9,27 procent uprawnionych. Dla porównania – w gminie Boronów w tym samym powiecie swój głos do południa oddało 17,83 procenta uprawnionych.

W powiecie myszkowskim frekwencja jest na poziomie 17,71 procent, a w samym Myszkowie wynosi 15,70 proc. W powiecie myszkowskim najwyższa frekwencja jest w gminie Niegowa – wynosi 23,45 proc.

Najwyższa frekwencja w skali kraju odnotowana została w wojewódzkie: podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Najniższa frekwencja jest w województwach: opolskim, dolnośląskim i śląskim. W tym ostatnim, czyli w całym naszym regionie wyniosła ona 15,34 procenta.

Niska jest też frekwencja w Katowicach, jeśli pod uwagę weźmiemy największe, polskie  miasta. W przypadku stolicy województwa śląskiego frekwencja wyniosła o godzinie 12 14,11 procenta. Najniższą frekwencję w zestawieniu miast – odnotowano w południe w Gdańsku – 11,96 proc., a najwyższą w Olsztynie 17,52 proc.

Najniższa frekwencja  – biorąc pod uwagę wszystkie polskie miasta i gminy była w gminie Ciasna w powiecie lublinieckim – wyniosła tam w południe zaledwie 9,27 proc. Najwyższą frekwencję odnotowano w Krynicy Morskiej w województwie pomorskim – to było aż 34,09 proc.

W całej Polsce do głosowania uprawnionych jest 29 037 073 osób. Aby oddać głos, konieczne jest zabranie dokumentu tożsamości, który pozwoli na odnalezienie wyborcy w spisie i umożliwi przystąpienie do głosowania.

W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają cztery lub trzy karty do głosowania, na których można postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. Głos będzie uznany za nieważny, jeśli wyborca nie postawi znaku X w żadnej z krat lub odda głos na więcej niż jedną osobę.

Pamiętajcie, że cały czas obowiązuję cisza wyborcza i tak będzie aż do zakończenia głosowania. Za jej złamanie grozi nawet grzywna w wysokości do 1 mln złotych. Zakazane jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów oraz jakiekolwiek działania propagandowe, również w internecie.

Po godzinie 21 znane będą sondażowe wyniki wyborcze, natomiast protokoły z wynikami wyborów będą wywieszane w siedzibach komisji obwodowych i terytorialnych, a informacje o cząstkowych wynikach będą dostępne na stronie internetowej PKW.

Drugą turę wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowano na 21 kwietnia bieżącego roku.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Frekwencja na godz. 12. W Częstochowie ponad 16 proc. uprawnionych oddało swój głos (zdjęcia)
Następny artykułW gminie Barcin frekwencja na 12.00 wyniosła 16,43%. Najwyższa w Wolicach, najniższa w Krotoszynie (zdjęcia)