A A+ A++

Do kiedy zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Osoba chcąca głosować korespondencyjnie w kraju musi zgłosić swój zamiar komisarzowi wyborczemu – za pośrednictwem urzędu gminy, w spisie wyborców której jest ujęta – najpóźniej do 16 czerwca 2020 r.

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, izolacji bądź izolacji w warunkach domowych muszą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca 2020r. Natomiast obywatele, którzy zostaną objęci obowiązkiem kwarantanny, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 23.06. mogą zawiadomić komisarza wyborczego do 26 czerwca 2020r.

W przypadku głosowania za granicą zgłoszenie powinno zostać dostarczone przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca 2020 r.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju, jak i za granicą dotyczy również ewentualnej II tury wyborów. Jeżeli zostanie ona zarządzona, wyborca otrzyma drugi pakiet wyborczy na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem.

Głosować korespondencyjnie w II turze mogą także osoby, które nie korzystały z tego uprawnienia przy pierwszym głosowaniu. W tym celu muszą najpóźniej do 29 czerwca 2020 r. zgłosić komisarzowi wyborczemu lub konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownych wyborach. Wyborcy, którzy w dniu przeprowadzania II tury wyborów będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 7 lipca 2020 r. Natomiast wyborcy, którzy zostaną objęci obowiązkiem kwarantanny, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie mogą złożyć zgłoszenie najpóźniej do 10 lipca 2020 r.

Jak złożyć zgłoszenie w kraju

W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej – za pośrednictwem platformy e-PUAP. Powinno ono zawierać:

1) nazwisko i imię (imiona) wyborcy,
2) imię ojca wyborcy,
3) datę urodzenia wyborcy,
4) numer ewidencyjny PESEL wyborcy,
5) wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy,
6) wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail) wyborcy.

Jeżeli zgłoszenie nie będzie spełniało powyższych wymogów, urzędnik wyborczy (za pośrednictwem obsługującego go urzędu gminy) wezwie wyborcę do uzupełnienia dokumentu w terminie jednego dnia od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie może zostać dokonane w formie telefonicznej lub elektronicznej. Wyborca, który w dniu głosowania nie będzie podlegał obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może dołączyć do zgłoszenia deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego w urzędzie gminy. Osoby niepełnosprawne mogą zażądać przesłania wraz z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Jak złożyć zgłoszenie za granicą

W przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Powinno ono zawierać:

1) nazwisko i imię (imiona) wyborcy,
2) imię ojca wyborcy,
3) datę urodzenia wyborcy,
4) numer ewidencyjny PESEL wyborcy,
5) adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
6) adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj. miejsce wpisania wyborcy w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),
7) numer ważnego polskiego paszportu wyborcy oraz miejsce i datę jego wydania (jeśli wyborca przebywa w państwie, którego granice można przekraczać po okazaniu dowodu, zamiast numeru paszportu  wystarczy podać numer ważnego dowodu osobistego),
8) adres, pod który ma zostać wysłany przez konsula pakiet wyborczy albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego u konsula,
9) wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail) wyborcy.

Jeżeli zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie będzie spełniało powyższych wymogów, konsul wezwie wyborcę do jego uzupeł … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProcesja Bożego Ciała w Ławkach
Następny artykułUEFA zmieni formułę europejskich pucharów? Gdańsk może stracić prawo do organizacji finału LE