A A+ A++

Kończymy pierwszy tydzień czerwca – emocji nie brakowało. Choć ani EBC, ani RPP nie zaskoczyły rynku, to konferencja prezesa Glapińskiego już mogła. Wycena Nvidii pnie się na szczyty, a na GPW przybywa krótkich pozycji. Zapraszamy na gospodarcze podsumowanie tygodnia na 10 wykresach.

Wyborczy thriller, koniec mitu Morawieckiego i Apple pokonany przez innego giganta
Wyborczy thriller, koniec mitu Morawieckiego i Apple pokonany przez innego giganta
fot. Timur Malazoniia / / Shutterstock

Działo się w tym tygodniu wiele. Wyborczy thriller w Indiach i fatalne dane z polskiego przemysłu, choć gospodarka jeszcze “się kręci” dzięki konsumpcji. Gigantyczne IPO na horyzoncie i dane o zatrudnieniu, na które czekały całe USA.

Europejski Bank Centralny zdecydował się na pierwszą w tym cyklu obniżkę stóp procentowych. Skala redukcji wyniosła 25 pb. i wpisała się w oczekiwania rynku. Teraz wiele zależy od tego, czy Rada Prezesów zasygnalizuje kolejne cięcia stóp.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP bez zmian, co było rozstrzygnięciem zgodnym z rynkowym konsensusem. Temat ewentualnych obniżek zapewne powróci po wakacjach.

Tradycyjnie dzień po decyzji RPP, jej uzasadnienie na konferencji prasowej przedstawił prezes NBP Adam Glapiński. Powiedział m.in., że Rada nie zawaha się przed ewentualną podwyżką stóp procentowych.

Liczne grono optymistów będzie musiało zrewidować swoje prognozy. Majowy odczyt PMI pokazał, że koniunktura w polskim sektorze wytwórczym pozostaje kiepska i raczej nie poprawi się w najbliższym czasie.

Polską gospodarkę w pierwszym kwartale 2024 r. napędzała konsumpcja – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki nim poznaliśmy wpływ poszczególnych kategorii na wynik, co pokazało, że za odbiciem stoi przede wszystkim polski konsument.

Majowy raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał znacznie wyższy od oczekiwań przyrost zatrudnienia, któremu jednak towarzyszył… spadek liczby pracujących i wyższa stopa bezrobocia.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

Akcje Nvidii osiągnęły nowy rekord wszech czasów, a kapitalizacja rynkowa spółki przebiła 3 biliony dolarów. Gwiazda hossy AI wyprzedziła na tym polu Apple, odbierając mu drugie miejsce na podium najcenniejszych giełdowych firm świata. Wszystko tuż przed splitem, który sprawi, że akcje Nvidii staną się bardziej dostępne dla mniejszych inwestorów.

TradingView

Zaroiło się od pozycji krótkich na akcjach z GPW. Brytyjczycy i CD Projekt dominują

Rejestr krótkiej sprzedaży prowadzony przez KNF pokazuje coraz więcej funduszy posiadających tzw. krótkie pozycje na akcje spółek z GPW. Najwięcej dotyczy tych z WIG20, zarówno od dłuższego czasu będących w trendzie spadkowym, jak i tych w trendzie wzrostowym. Kto, gdzie i po co szuka swoich szans w grze na krótko?

Ministerstwo Finansów potwierdziło wysokość luki VAT w 2023 roku na poziomie 15,8 proc. Zaś compliance effect oszacowano na 25,4 mld zł – podał resort finansów w sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za poprzedni rok.

Ministerstwa Finansów

W maju notowania platyny po raz pierwszy od przeszło 6 lat przewyższyły wycenę palladu. Ten rynkowy sygnał nie musi jednak oznaczać, że „królowa metali szlachetnych” powróci na tron i ponownie stanie się droższa od złota.

Wyniki exit poll świeżo zakończonych wyborów w Indiach sprawiły, że lokalne indeksy giełdowe pobiły swoje rekordy wszech czasów. Wygląda na to, że ostateczny podział mandatów okaże się jednak zupełnie inny i chociaż wciąż nie zliczono wszystkich głosów, indyjskie akcje runęły ze szczytu.

Google

Akcje Saudi Aramco wystawiono na sprzedaż w ramach wtórnej oferty publicznej. Księga popytu została pokryta tego samego dnia zaraz po otwarciu, doniósł Bloomberg, a inwestorów mogła przekonać najwyższa w branży dywidenda.

Bloomberg
Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremiery w czerwcu 2024. Co warto obejrzeć w drugim tygodniu?
Następny artykułHoroskop na dzień 08.06.2024