A A+ A++

Przygotowaliśmy 12 propozycji, na które w naszym plebiscycie można głosować na: opole.wyborcza.pl. To lista stworzona także na podstawie propozycji pochodzących od Czytelników. Chcieliśmy, by ta lista była bardzo urozmaicona, dlatego są tu zarówno ogromne inwestycje komunikacyjne, projekty ekologiczne, jak i te mniejsze, skierowane do węższej grupy odbiorców.

Na trzy dni przed głosowaniem pierwszą trójkę tworzą: nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, cyfrowy serwis geodezyjny oraz inwestycje w miejską komunikację w Opolu, czyli między innymi zakup nowych autobusów. Co więcej, wszystkie te propozycje otrzymały bardzo porównywalną liczbę głosów. Tuż za nimi jest projekt związany z budową nowej kanalizacji w Opolu i okolicy, program „Odra uRzeka”, czyli między innymi budowa bulwarów nad Młynówką, Parku Nadodrzańskiego i kąpieliska Bolko, i nowa kamionka Piast. Jednak także pozostałe propozycje mają jeszcze szansę na zwycięstwo.

Głosowanie trwa do 6 marca. Wyniki ogłosimy 17 marca podczas gali, która odbędzie się online, a dzień później opublikujemy je w „Tygodniku Opole” i na opole.wyborcza.pl. Liczymy na Państwa pomoc przy wyborze 12 najważniejszych projektów zrealizowanych w regionie dzięki funduszom unijnym. A oto trzy najpopularniejsze do tej pory propozycje.

Sczegółowe opisy wszystkich propozycji – TUTAJ

Miejska Biblioteka Publiczna

Nowa siedziba biblioteki została oddana do użytku prawie 11 lat temu, a dokładnie 2 marca 2011 roku. To wspaniała architektura, którą doskonale wkomponowano w sąsiedztwo zabytkowej kamienicy i Młynówki. Gmach biblioteki ma cztery kondygnacje. Na trzech z nich znajdują się przestrzenie powstałe dla czytelników: Galeria Zamostek, Fotogaleria, Sala Konferencyjna, Wypożyczalnia Centralna, Wypożyczalnia dla Dzieci, Czytelnia, Mediateka i Dział Informacji z Czytelnią. Czwartą kondygnację stanowi część administracyjna. Inwestycja o wartości blisko 15 mln zł została sfinansowana wspólnie przez miasto i Unię Europejską.

Ale siedziba MBP to nie tylko książki. Stała się miejscem inspirującym i integrującym Opola. Codziennie odwiedza ją kilkaset osób, nic więc dziwnego w tym, że w 2020 roku została wybrana w plebiscycie na największą dumę w 30-letniej historii samorządności Opola.

Cyfrowa rewolucja w geodezji

Od września ubiegłego roku mieszkańcy województwa, przedsiębiorcy czy urzędy mogą już korzystać z systemu informatycznego Comarch ERGO, wdrożonego w ramach projektu „E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego”.

Dzięki systemowi można między innymi składać wnioski o udostępnianie danych z wszystkich Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej województwa opolskiego. Za pomocą serwisu można też zgłaszać planowane prace geodezyjne i kartograficzne bez wychodzenia z domu. Platforma umożliwia też sporządzanie i wydawanie dokumentów planistycznych oraz decyzji lokalizacyjnych. 

Nowoczesna komunikacja

W latach 2014–2020 Opole zrealizowało dwa wielkie unijne projekty związane z rozwojem opolskiej komunikacji w sumie warte blisko 300 mln zł. Jednym z kluczowych elementów był zakup 61 nowych autobusów. We wszystkich autobusach zostały zamontowane mobilne automaty biletowe, a przystanki zostały wyposażone w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, na których pojawiają się godziny odjazdów autobusów i czasy ewentualnych opóźnień. To tylko kilka z wielu elementów tych programów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej po rosyjskim ostrzale
Następny artykułPlebiscyt Szukamy Złotych Gwiazd. Głosujcie i wybierajcie superinwestycję Unii Europejskiej