A A+ A++

Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojna migracyjna na razie nie dotyczy Polski”: Szefowa MSW Litwy – Agne Bilotaite – oświadczyła, że rząd ma informacje świadczące o udziale białoruskich władz w przerzucie ludzi. „Alaksandr Łukaszenka grozi, że w ramach zemsty za zachodnie sankcje zaleje Unię Europejską imigrantami z Bliskiego Wschodu. Litwini poprosili o pomoc Brukselę […] Litewskie władze oskarżają białoruskich pograniczników o udział w przerzucie nielegalnych emigrantów do Unii Europejskiej. Nazywają to przejawem wojny hybrydowej prowadzonej przez Alaksandra Łukaszenkę. Na granicy polsko-białoruskiej takiego zjawiska na razie nie zauważono. To odwrotność sytuacji z 2012 r., gdy Mińsk uderzał w podobny sposób przede wszystkim w Polskę, a nie Litwę.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Dżihadyści nadal groźni”: Na Bliskim Wschodzie działają nadal niedobitki potężnej niegdyś armii samozwańczego kalifa Abu Bakra al-Baghdadiego, który kierował Państwem Islamskim. „Samozwańczy kalifat ISIS już nie istnieje, ale kilkadziesiąt państw zastanawia się, jak uporać się z jego spuścizną. […] Ostatni bastion dżihadystów Baghuz w Syrii został zdobyty dwa lata temu. Cztery lata temu padł Mosul w Iraku, największe miasto kontrolowane przez potężną swego czasu organizację. Nie oznacza, to że po ISIS nie ma już śladu. Wręcz przeciwnie. Islamistyczne organizacje terrory – zują wiele społeczeństw w Afryce. W Mozambiku, Mali, Burkina Faso czarna flaga upadłego państwa islamskiego budzi nadal grozę. W Nigerii Boko Haram ma na koncie kilkadziesiąt tysięcy ofiar i miliony uchodźców.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Gorsze wiatry dla Rosji”: W poniedziałek ruszyły na Morzu Czarnym ćwiczenia Sea Breeze 2021, największe, odkąd są organizowane przez Stany Zjednoczone i Ukrainę. „Ruszyły wielkie ćwiczenia demonstrujące poparcie Zachodu dla Kijowa. W Moskwie nie kryją irytacji, zwłaszcza dla działań Wielkiej Brytanii. […] Na nic się zdały apele rosyjskiego MSZ, który namawiał Waszyngton do rezygnacji z udziału w tegorocznych ćwiczeniach. Co więcej, Amerykanie na Morze Czarne wysłali jeden z najpotężniejszych swoich okrętów – niszczyciel USS Ross (typu Arleigh Burke), wyposażony w systemy do zwalczania myśliwców, pocisków manewrujących i okrętów podwodnych. Amerykańska charge d’affaires w Kijowie Kristina Kvien wprost oznajmiła, że jest to <<demonstracja wsparcia Ukrainy>>.”


Bolesław Piasecki, Rzeczpospolita, „Służby nowej epoki”: Eksperci zaznaczają o potrzebie reformy służb specjalnych. „Wobec zagrożeń i napięć międzynarodowych nie możemy sobie pozwolić na bezzębny wywiad i kontrwywiad […] Tematem wciąż wywołującym kontrowersje jest połączenie wywiadu i kontrwywiadu, a także faktyczne wchłonięcie służb wojskowych przez cywilne. Nie są to pomysły, które wzmocnią polski system bezpieczeństwa, i są raczej w kontrze do światowych trendów. Argumenty o synergii, efektywności i <<generowaniu wartości dodanej>> są dobre w zarządzaniu korporacją, zaś w coraz bardziej skomplikowanym świecie niejednokrotnie trzeba dużego znawstwa i specjalnej <<pary okularów>>, żeby dojrzeć to, co przeciwnik chce ukryć.”


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSondaż. Zjednoczona Prawica prowadzi. Zacięta walka o drugie miejsce pomiędzy KO a Polską 2050
Następny artykułNSA: Nie wszystkie decyzje rektora można skarżyć do sądu