Jessica Pegula odpadła z turnieju Madrid Open 2023 już w ćwierćfinale, po przegranej z Weroniką Kudermetovą. W poprzednim roku Amerykanka dotarła aż do finału, jednak tym razem nie powtórzyła tego sukcesu, natykając się na zbyt silną przeciwniczkę. Rosjanka musiała pokonać trudną drogę do ćwierćfinału, ale w meczu z Pegulą okazała się lepsza. Pierwszy set był wyrównany, ale Kudermetova zawsze była na czele. Mimo prób przez Pegulę wywalczenia przełamania dwa razy, trzeci raz jej się nie udało, a pierwszy set padł łupem Rosjanki. Pegula zagrała jednak świetnie w drugim secie, wygrywając go 6:0. Niestety, Pegula przegrała ostatni, decydujący set, trzykrotnie tracąc swoje podanie. Kudermetova wygrała ostatecznie 6:4, 0:6, 6:4 i awansowała do półfinału turnieju. Kudermetova jest pierwszą zawodniczką od Dominiki Cibulkovej z 2016 roku, która wygrała cztery kolejne mecze w trzech setach i awansowała do półfinału turnieju w Madrycie. W turnieju pozostały Iga Świątek oraz Petra Martic.