A A+ A++

Europejska Komisja ds. Turystyki (European Travel Comission) to założone w 1947 roku stowarzyszenie reprezentujące Krajowe Organizacje Turystyczne. Jego głównym celem jest promocja Europy jako kierunku atrakcyjnego podróżniczo. ETC zajmuje się m.in. przeprowadzaniem badań rynku, które wskazują aktualne i potencjalne trendy na światowym rynku turystycznym. 

Zobacz wideo
Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Tego lata może zabraknąć pewnej grupy turystów. Badania wskazują spadki zainteresowania Europą, w tym Polską

Jak wynika z najnowszego Barometru Podróży Długodystansowych, przewidywania dotyczące sezonu turystycznego w 2024 są raczej optymistyczne, choć cieniem kładzie się pewien zauważalny spadek zainteresowania podróżami na długim dystansie w pierwszych czterech miesiącach roku. Badanie wykazało wysoki poziom zainteresowania co do podróży międzynarodowych wśród turystów z Brazylii (76 proc.), Australii (73 proc.), Kanadzie (72 proc.) i Korei Południowej (71 proc.), a także umiarkowane zainteresowanie wśród podróżujących z Japonii.

Jedynym rynkiem, który nie wykazał optymistycznych nastrojów na dalekie podróże, są Chiny. Zanotowano aż 14-procentowy spadek zainteresowania wyjazdami do Europy. W 2023 roku 71 proc. badanych z tego kraju zadeklarowało podróż do jednego z europejskich państw, teraz poziom spadł do zaledwie 57 proc. Autorzy badania zapewniają jednak, że 64 proc. respondentów w dalszym ciągu planuje wyjazd długodystansowy w tym roku. Badanie wykazało także, że chętni na wyjazdy zagraniczne za główny kierunek obierają Europę (75 proc.).

Turyści z Chin to najbardziej hojna grupa podróżujących

Tak przynajmniej twierdzą analitycy z firmy McKinsey&Company, którzy w 2019 roku stworzyli ranking  turystów, którzy wydają najwięcej pieniędzy na zagraniczne podróże. Kwota, jaka zagwarantowała Chinom pozycję lidera w tej kategorii, to 235 miliardów euro. Po pandemii i zniesieniu większości restrykcji podróżniczych wydatki na podróżowanie wzrosły jeszcze bardziej.

Chińscy turyści, którzy odwiedzają Polskę, najchętniej udają się do Warszawy, Gdańska, Krakowa oraz Poznania. Popularnością cieszą się także wypady do Zakopanego, Torunia, Wrocławia, Oświęcimia oraz na Hel i Mazury. Jeśli jednak tegoroczna frekwencja nie dopisze – możemy się spodziewać mniejszych zysków, które turyści z tego regionu świata zwykle przynoszą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrakowskie ZOO przygotowało sporo atrakcji na ferie
Następny artykułManipulacja sondażem w “19:30”. Lawina komentarzy