A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Wrocław od lat dba o edukację

Przez ostatnie pięć lat we Wrocławiu zrealizowano lub jest w trakcie realizacji 167 projektów edukacyjnych, finansowanych ze środków zewnętrznych, głównie unijnych. Łączna ich wartość to 381 mln złotych (część realizowana w partnerstwie z innymi podmiotami/gminami). Przy czym, dla Wrocławia to ok. 310 mln złotych, z czego ok. 65% tej kwoty pokryły środki zewnętrze.

Projekty te służą przede wszystkim wzmocnieniu i unowocześnieniu wrocławskiej edukacji, m.in. poprzez poprawę warunków i jakości kształcenia. I co ważne, projekty te swoim zasięgiem obejmują każdy poziom edukacji oraz szeroki zakres kształcenia – od ogólnego, po zawodowy i specjalny.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– W tym zakresie otrzymaliśmy dofinansowanie zewnętrzne m.in. na budowę nowej placówki przy ul. Asfaltowej, powstający przy ul. Zwycięskiej Zespołu Szkolno-Przedszkolny oraz na projekty rozwijające kształcenie zawodowe czy różnego rodzaju kursy i szkolenia. To są naprawdę duże pieniądze wykorzystane na niezwykle ważne rzeczy – dodaje prezydent.

Zobacz również

O kolejne środki miasto już aplikuje.

Jako miasto na bieżąco monitorujemy możliwości pozyskania środków zewnętrznych i jeżeli tylko spełniamy określone kryteria, aplikujemy o nie. Mamy bardzo dobrą skuteczność, można powiedzieć, że przynajmniej 90-procentową.

Dorota Olearnik, dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami

Kliknij, aby powiększyć

fot. Grzegorz Rajter
Anna Chołodecka – dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, Dorota Olearnik – dyrektorka Wydziału Zarządzania Funduszami i Jarosław Delewski – dyrektor Departamentu Edukacji

Blisko 170 edukacyjnych projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych

– W ramach projektów unijnych m.in. wyposażamy pracownie przedmiotowe i zawodowe w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Organizujemy zajęcia dodatkowe, wyjazdy zagraniczne, pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz szkolenia zawodowe stanowiące odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy. Realizujemy też projekty infrastrukturalne związane z budową, rozbudową czy modernizacją placówek oświatowych – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji.

Przykładem inwestycji zrealizowanych z funduszy zewnętrznych jest m.in. modernizacja i wyposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne szkół ponadpodstawowych, w tym: LO nr XV, LO nr XVII, Technikum nr XV oraz Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu. Nowe pracownie powstały także m.in. w Lotniczych Zakładach Naukowych, Zespole Szkół Zawodowych nr 5 i w Centrum Kształcenia Zawodowego.

Dzięki tym środkom mamy nową pracownię dla kierunku technik automatyk oraz najnowocześniejszy sprzęt w 7 już istniejących pracowniach. Pozwala nam to kształcić wrocławian na najwyższym poziomie i zgodnie z oczekiwaniami pracodawców, np. w zawodzie technik automatyk czy mechatronik. Bez specjalistycznego i bardzo kosztownego sprzętu byłoby to niezwykle trudne.

Anna Chołodecka, dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu

– Na początku roku szkolnego zostaliśmy przydzieleni do zespołów, w których mieliśmy realizować rożne projekty pod opieką nauczycieli. Razem z kolegami robimy projekt zegarków w technologii VFD. Mamy okazję pracować przy nim na maszynach, które posiada Centrum Kształcenia Zawodowego. Jeden kolega wycina na maszynie obudowy z aluminium, drugi wycina z papieru lub gąbki nasze opakowania do zegarków, trzeci używa lutownicy albo lasera do wytwarzania płytek PCB, a ja pracuje głównie przy oprogramowaniu – mówi Jakub Seemann, uczeń Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu.

Obecnie Wrocław aplikuje o środki unijne na kolejnych 7 projektów edukacyjnych. Dotyczą one (oprócz obszarów już wymienionych) również:

  • edukacji ekologicznej,
  • bezpieczeństwa w szkołach, zdrowia psychicznego i przeciwdziałaniaprzemocy,
  • wsparcia uczniów z niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebamiedukacyjnymi.

Dofinansowanie na projekty edukacyjne

  • 167 projektów zrealizowanych lub w trakcie realizacji,
  • 7 projektów w procesie aplikacji (2024 r.),
  • ok. 381 mln zł –  całkowita wartość projektów,
  • ok. 200 mln zł –  wartość dofinansowania z funduszy zewnętrznych dlaWrocławia.

Społeczne projekty – przykłady

  • Wyposażenie pracowni do matematyki i nauk przyrodniczych w szkołach podstawowych i liceach.
  • Wyposażenie pracowni zawodowych i przygotowanie uczniów i uczennic do wejścia na rynek pracy w szkołach zawodowych.
  • Wyposażenie i sprzęt w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – roboty edukacyjne, tablice interaktywne, komputery, tablety.
  • Doposażenie w sprzęt do diagnozy i terapii dla dzieci i młodzieży z trudnościami.
  • Zajęcia integracji sensorycznej wraz ze specjalistycznym wyposażeniem sal zajęciowych.
  • Szkolenia i kursy dla kadry, z uwzględnieniem nowoczesnych technologii wykorzystywanych w edukacji dzieci i młodzieży.
  • Zajęcia dodatkowe pozalekcyjne i pozaszkolne, wycieczki edukacyjne, pomoc psychologiczno-pedagogiczna, kursy i staże zawodowe dla uczniów i uczennic wrocławskich placówek oświatowych.
  • Wyjazdy uczniów i kadry pedagogicznej (109 projektów) w ramach programu Erasmus +.

Infrastrukturalne projekty – przykłady

  • budowa nowych placówek edukacyjnych, np. Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej (zrealizowane) i Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Zwycięskiej (w trakcie realizacji),
  • przebudowa i modernizacja istniejących placówek,
  • doposażenie szkół i przedszkoli,
  • utworzenie w ramach Krajowego Planu Odbudowy nowych placówek oświatowych: Branżowe Centra Umiejętności przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Lotniczych Zakładach Naukowych.

Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAfera gruntowa. Grzegorz P. i Krzysztof B. mają trafić do więzienia
Następny artykułMiejscowi dopięli swego. Teraz greckie plaże zmienią się nie do poznania. Chodzi o nie tylko o leżaki