A A+ A++

Czy przedszkola i szkoły znowu zostaną zamknięte a uczniowie wrócą do nauki zdalnej? To jest realny scenariusz.

Ceny węgla rosną z dnia na dzień, dodatkowo w ostatnim czasie zmniejszono limit sprzedaży na jednego klienta. Ma to być zaledwie 1,5 tony na osobę.
A co z takimi instytucjami jak szkoła czy przedszkole? Czy dla nich węgla wystarczy?

Nie tylko stan epidemii w kraju. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach, gdzie odbywają się lekcje i wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci i młodzieży, to również przypadek nadzwyczajny uwzględniony w rozporządzeniu o wprowadzeniu nauczania zdalnego.

W obecnej sytuacji kryzysu grzewczego rząd jednak uspakaja – choć w obecnych realiach trudno te uspokajające zapewnienia traktować ze spokojem właśnie:

„Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzącego rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału” – czytamy w komunikacie rządowym.

Stać się może tak wyłącznie w jednym wyraźnie określonym przypadku. Kiedy władzom gminy nie uda się kupić potrzebnej ilości opału dla swoich placówek oświatowych.

Rząd powołuje się na ustawę z 26 stycznia tego roku, gdzie czytamy, że szkoły i przedszkola będą mogły korzystać z zamrożonych cen gazu do końca roku 2023.

Z kolei, według informacji podanych przez PAP, jednostki systemu oświaty otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie wzrostu kosztów ogrzewania w nadchodzącym sezonie. Obejmował on będzie koszty zakupu: węgla kamiennego, brykietu, peletu drzewnego, oleju opałowego, gazu skroplonego LPG oraz wszelkich rodzajów biomasy.

Wniosek o tego rodzaju pomoc można złożyć dopiero po wcześniejszym zakupie odpowiedniej ilości opału. Szkoły i przedszkola powinny go złożyć w terminie do 30 listopada br.

Czy to w ogóle możliwe? I czy wszyscy z tym zdążą?

Gmina z kolei w ciągu miesiąca zobowiązana jest rozpatrzeć każdą prośbę o dodatek węglowy i wypłacić należne środki. Taki zapis znalazł się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, którą rząd wprowadził 2 września tego roku.

Prawo oświatowe mówi, że temperatura w klasach i salach, gdzie uczą się najmłodsi nie może nigdy spaść poniżej osiemnastu stopni.

Przedstawiciele rządu zaapelowali do samorządów, by w ramach oszczędności ograniczono na przykład oświetlanie ulic. W ten sposób można zaoszczędzić środki finansowe by przeznaczyć więcej na ogrzewanie szkół i przedszkoli.

Rządowe rozwiązania jawią się mało realizstycznie. Gminy, aby w ogóle ubiegać się o ten rodzaj wsparcia, muszą najpierw samemu zakupić potrzebny opał.
Następnie konieczna jest bliżej nieokreślona weryfikacja, która nie gwarantuje pozytywnych wyników dla każdego. Z uwagi na brak wystarczającej ilości węgla w tym sezonie i jego kosmiczne ceny, trudno być dobrej myśli, że wystarczy go dla wszystkich i każdy będzie w stanie zapłacić horrendalną cenę – potem otrzymując czterdziestoprocentowy zwrot kosztów.

Reasumując zachodzi obawa, że gminy nie będą w stanie kupić wystarczającej ilości opału, by ogrzać szkoły, przedszkola i żłobki. W tej sytuacji widmo zamkniętych szkół i przedszkoli oraz zdalnego nauczania jest jak najbardziej realne.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

ABSOLUTNA REWELACJA – OLEJEK DOBRY NA WSZYSTKO – WIĘCEJ? KLIKNIJ A SIĘ DOWIESZ

***

Przygotowując artykuł autor korzystał ze źródła Strefa Edukacji. Fot. Pixabay.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMŚ siatkarek 2022: Wyniki piątkowych meczów – 30 września
Następny artykułGdyńska gimnastyczka na podium w San Marino