A A+ A++

Niemało osób toczy dziś rytualny spór o pewną akcję pozyskiwania środków ze zdrowiem Polaków na sztandarach. Emocje potrafią sięgnąć przy tym nieprzyzwoicie wysokiego poziomu. Może nie taka, ale też spora była temperatura dyskusji wywołanej tydzień temu przez temat potencjalnej wycinki dużych drzew przy ul. Sobieskiego. Można rzec, że pożar został bohatersko ugaszony przez tych, co sami go (przez nieuwagę ?) wzniecili.

Jaki z tego wniosek? Że jest zapotrzebowanie na WOŚP – Wielowymiarową Ochronę Ścinanej Przyrody. Dziś ochrona drzew, zieleni, środowiska przyrodniczego nie jest jedynie domeną ekologów, wszelkiej maści “zielonych” i pasjonatów. Rośnie świadomość przeciętnego obywatela, mieszkańca co do zasadności takich działań, także w miastach. A może nawet w miastach szczególnie, bo w upalne dni kawałek cienia staje się bezcennym skarbem. Dobrze by było, aby taka świadomość stała się standardem w działaniu samorządowców i podległych im urzędów.

Sam jako radny tematykę zieleni miejskiej, bioróżnorodności i ochrony środowiska poruszam w pracach Rady Miejskiej w Dębicy regularnie i zamierzam robić to nadal. Rozsądne podejście do tego zagadnienia nie powinno być przedmiotem politycznego sporu. Oto wybrane zagadnienia, które znalazły się w mojej “zielonej” agendzie.

1. Analiza danych o wycince drzew w Dębicy w świetle wyników kontroli NIK

2. Ewidencjonowanie drzew, techniki sadzenia drzew w miastach, przenoszenie drzew zamiast wycinki, odtwarzanie historycznych alei drzew

3. Przeznaczenie niektórych działek miejskich pod sadzenie drzew przez mieszkańców

4. Zielone przystanki

5. Lasy i parki kieszonkowe

6. Łąki kwietne

To oczywiście tylko przykłady. Czasem była to forma postulatu, czasem inspiracja zaczerpnięta z innego samorządu. Były też działania promujące.

Biorąc pod uwagę doświadczenia obecnej kadencji samorządowej, rosnącą świadomość mieszkańców i idące za tym społeczne oczekiwania – uważam, że Dębica potrzebuje kompleksowego podejścia do zieleni miejskiej uwzględniającego różne wymiary i aspekty. I nie sądzę by konieczność wdrożenia przemyślanych i rozsądnych działań w tym obszarze miała budzić tak skrajne emocje jak dzisiejsze przedsięwzięcie – dla jednych charytatywne, dla drugich biznesowe a dla trzecich obojętne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻniński sztab WOŚP zebrał do dziesiątej wieczór 67 tysięcy złotych – rekord!
Następny artykułWięcej niż w ubiegłym roku. Sztab WOŚP już policzył