A A+ A++

Gdy podobny krok przed ponad tygodniem ogłosiła Francja, aż 70 proc. Włochów wyraziło wobec niego poparcie.

W czwartek Andrzej Gajcy z Onetu opisał, że rząd nie zamierza iść drogą francuską, czy włoską, tylko przygotowuje kolejny lockdown. Pierwsze restrykcje miałyby zostać wprowadzone już w drugiej połowie sierpnia. Najprawdopodobniej byłby to „lockdown sektorowy” – obejmowałby wprowadzanie wcześniejszych obostrzeń na wybrane gałęzie gospodarki i niektórych miejscach w kraju”.

Restauracje tylko dla zaszczepionych

W Europie rośnie strach przed nową falą zakażeń i wariantem Delta koronawirusa. Wiele państw chce przyśpieszyć szczepienia i zachęcić tych obywateli, którzy jeszcze się na nie nie zdecydowali. Najdalej posunęły się władze Francji, które wprowadzają tzw. pass sanitairie. Bez niej niedostępnych będzie wiele miejsc i usług. Podobne ograniczenia wprowadza inne europejskie państwa. Które?

Od 1 sierpnia Francuzi, by zjeść posiłek w restauracji, napić się kawy, czy wina w barze będą musieli okazać pass sanitairie, czyli dowód zaszczepienia, nabycia odporności po przejściu choroby lub negatywny wynik testu. To samo będzie dotyczyło wejścia do centrum handlowego, placówki zdrowotnej czy na pokład samolotu. A to tylko część miejsc, gdzie trzeba będzie okazać pass sanitairie.

Francja – restauracje tylko dla zaszczepionych

Jeszcze wcześniej, bo już 21 lipca obowiązek okazywania pass sanitairie zacznie obowiązywać przy wstępie do kin, teatrów oraz innych placówek kultury i rozrywki. Będzie to dotyczyło wszystkich powyżej 18. roku życia (a dzieci powyżej 12. roku życia od początku września). Te ograniczenia prezydent Francji Emmanuel Macron, zapowiedział w telewizyjnym orędziu poprzedzającym narodowe święto 14 lipca. Dodatkowo Macron ogłosił obowiązek szczepień dla lekarzy i pracowników służby zdrowia, którzy mają się zaszczepić do połowy września. Później zaczną się kontrole.

Zapowiedź Macrona spotkała się zarówno z pozytywną, jak i negatywną reakcją. W dobę po wystąpieniu prezydenta kraju, milion Francuzów zapisało się szczepienia, dwukrotnie bijąc wcześniejszy rekord rejestracji. Dwie trzecie zapisanych osób zostanie zaszczepiona w ciągu tygodnia. Mimo że Macron zapowiedział, że szczepienia nie będą obowiązkowe dla ogółu społeczeństwa, to 14 lipca kilkadziesiąt tysięcy Francuzów wyszło na ulice, by protestować. Skandowali „Koniec z dyktaturą sanitarną!”, „Moje ciało, mój wybór”, „Precz z certyfikatem sanitarnym”, jak opisuje to „Gazeta Wyborcza”. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych mówi o ponad 50 protestach.

We Francji w pełni zaszczepione jest 43,5 proc. społeczeństwa, a pierwszą dawkę otrzymało kolejne 13,6 proc. populacji (dane serwisu Our World in Data z 23 lipca). Dla porównania w Polsce jest to odpowiednio 43,9 i 3,4 proc. We Francji siedmiodniowa średnia zakażeń to już 189 przypadków na 100 tys. mieszkańców, czyli sześciokrotnie więcej niż pod koniec czerwca. We Włoszech to ponad 50 przypadków na 100 tys. osób.

Restauracje dla zaszczepionych – gdzie jeszcze w Europie?

Francja nie jest jedynym krajem, który decyduje się na podobny krok. Wstęp do restauracji czy barów tylko dla zaszczepionych obowiązuje lub zaraz będzie obowiązywał w Austrii, Irlandii, Danii, Słowenii, Grecji. Każdy kraj ma jednak swoją specyfikę i np. w Czechach, choć klienci gospód, czy pubów powinni być zaszczepieni, to personel nie ma obowiązku i prawa sprawdzania certyfikatów. „Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych” – opisuje w depeszy PAP.

W Szwajcarii to prowadzący lokal decyduje, kogo chce obsłużyć i może zdecydować o przyjmowaniu tylko klientów z ważnym certyfikatem covidowym. Z kolei w Holandii w gastronomii nie są wymagane szczepienia, ale od 10 lipca nie działają nocne kluby i dyskoteki. Odwołano także masowe wydarzenia, takie jak koncerty i imprezy sportowe.

Czytaj: Cała UE z paszportem covidowym. Do czego służy, jak go zdobyć, gdzie ułatwi nam podróż? [MAPA]

Morawiecki: Takich planów teraz nie mamy

W Polsce otwarcie gastronomii nastąpiło 15 maja. Wtedy restauratorzy mogli ponownie zacząć serwować gościom posiłki, ale tylko w ogródkach. Po dwóch tygodniach możliwe to już było wewnątrz lokali. Wcześniej przez kilka miesięcy bary i restauracje działały tylko na wynos. Wedle aktualnych przepisów, może być zajętych 75 proc. miejsc, obowiązuje również dystans między stolikami (1,5 m), zajęty może być co drugi stolik.

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, zapytany o wprowadzenie podobnych jak we Francji ograniczeń w dostępie do lokali gastronomicznych, powiedział, że „my takich planów teraz nie mamy”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków: Policjant kilkukrotnie dźgnięty nożem podczas interwencji
Następny artykułPali się kombajn i zboże w gminie Siemiatycze