A A+ A++

“Ręce precz od Jana Pawła II” – to tytuł opublikowanego przez włoski dziennik “Il Foglio” wywiadu z 89-letnim byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch i byłym wikariuszem generalnym diecezji rzymskiej, który blisko współpracował z nim przez dwie dekady.

Kardynał Ruini skomentował tam m.in. niedawny artykuł na łamach dziennika “New York Times”, w którym napisano, że polski papież został za szybko kanonizowany. Dziennik “National Catholic Reporter” zaapelował zaś o to, żeby znieść kult świętego Jana Pawła II.

We włoskiej prasie trwa od chwili publikacji raportu o sprawie McCarricka dyskusja o tym, czy polski papież w ogóle o niej wiedział, czy też, jak podkreśla wielu watykanistów, został całkowicie oszukany.

Kardynał Ruini w nagłośnionej przez włoskie media i oficjalny portal Vatican News wypowiedzi oświadczył: “Ten, kto kwestionuje świętość Karola Wojtyły, a są wśród nich różni katolicy, nie wie, co mówi”.

Nie zgodził się z opinią, że Jan Paweł II został za szybko ogłoszony świętym. Podkreślił, że cały proces beatyfikacyjny, a potem kanonizacyjny przebiegał w sposób regularny, z zachowaniem wszelkich norm.

Włoski dostojnik zapewnił, że zawsze był przeświadczony o tym, że ma do czynienia z wielkim świętym. “Kto kwestionuje jego świętość, jest zaślepiony przez uprzedzenia i nie wie, co mówi. Jest to szczególnie przykre, gdy takie stanowisko zajmują katolicy” – podkreślił kard. Camillo Ruini.

Jego zdaniem, “fałszywe i niesprawiedliwe” jest zarzucanie Janowi Pawłowi II “powierzchowności” w kwestiach nominacji. Tak skomentował sprawę nominacji dla McCarricka, który w 2000 r. został metropolitą Waszyngtonu, a następnie kardynałem. Wyraził również przekonanie, że całkowicie wierny Janowi Pawłowi II był jego osobisty sekretarz, obecnie kardynał Stanisław Dziwisz.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułWP SportoweFakty na czele, Sport.pl przed Onet Sport (TOP10)
Następny artykułPiąty sezon „The Crown” bez Emmy Corrin. Kogo zobaczymy w obsadzie?