A A+ A++

Wkręty można podzielić ze względu np. na kształt czy rozmiar, ale również z uwagi na zastosowanie. Należy je starannie dobierać pod tym względem – tylko wówczas można stworzyć trwałe i solidne połączenia. Wkręty do metalu i drewna z całą pewnością należą do najpopularniejszych. Jakie są między nimi różnice?

Wkręty do metalu i drewna – dlaczego ich prawidłowy dobór jest tak ważny?

Dla niewprawnego oka wszystkie wkręty mogą wyglądać podobnie – mają co prawda rozmaite rozmiary i kształty, ale wszystkie składają się z takich samych elementów – gwintowanego trzonka i łba z napędem umożliwiającym ich wkręcenie w łączone materiały. Wkręty do metalu i drewna nie powinny być jednak stosowane wymiennie. Ich nieprawidłowe użytkowanie może skutkować m.in. osłabieniem połączenia, obniżeniem jego trwałości lub estetyki, a nawet uszkodzeniem powierzchni.

Należy pamiętać, że drewno i metal to materiały o zupełnie odmiennych właściwościach. Przy doborze wkrętu należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę właśnie rodzaj materiału, następnie przyglądając się m.in. jego twardości czy też grubości.

Wkręty do drewna a do metalu – najważniejsze różnice

Różnice pomiędzy wkrętami do metalu i drewna wynikają ze struktury tych materiałów. Drewno jest miękkie, podatne na wykruszanie i wycieranie. Dlatego wkręt powinien być w nim mocno zakotwiczony. Z kolei łączenie cienkich blach wymaga stosowania krótkich blachowkrętów z płaskimi główkami. Czym dokładnie różnią się wkręty do drewna i metalu?

Wkręty do drewna

Wkręty do drewna muszą mocno „wgryzać” się w strukturę materiału. Dlatego charakterystyczny dla nich jest duży skok gwintu oraz jego duża głębokość. Oznacza to, że wgłębienia na trzonie są głębokie i dość szeroko rozstawione. Tym samym grubość rdzenia jest mniejsza. Wśród wkrętów do drewna najpopularniejsze są takie nazywane samowiercącymi. Mają one ostro zakończony trzon, który umożliwia ich wkręcenie w podłoże bez konieczności uprzedniego nawiercania otworu. Czasami można się też spotkać z wkrętami do drewna, które mają gwintowanie tylko na części rdzenia.

Wkręty do metalu

Wkręty do metalu mają mały skok gwintu. Gwintowanie jest też dość płytkie,  przez co trzon ma większą grubość. Można je podzielić ze względu na zakończenie trzonu. Wkręty do metalu z płasko zakończonym trzonem wymagają przy montażu wcześniejszego nawiercenia  gwintowanych otworów w podłożu. Samowiercące wkręty do metalu z ostrymi końcówkami są znacznie łatwiejsze w montażu, ponieważ można je wkręcać bezpośrednio w materiał. Nadają się  jednak w zasadzie tylko do łączenia cienkich i dość miękkich elementów. Dlatego zaliczane są do kategorii blachowkrętów.

Wkręty do metalu mają znacznie płytsze i gęstsze gwintowanie dopasowane do właściwości tego materiału.

Z czego wykonuje się wkręty do metalu i drewna?

Zarówno wkręty do metalu, jak i wkręty do drewna wykonuje się z wielu materiałów, choć najczęściej są to różne gatunki stali. W przypadku łączenia niektórych metali (np. stali węglowej, stali nierdzewnej, mosiądzu) zaleca się stosowanie wkrętów do metalu z takiego samego materiału, z jakiego wykonane są łączone elementy. Do łączenia drewna również można wykorzystywać wkręty wykonywane na wiele sposobów, choć najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się stal nierdzewna (A2) lub kwasoodporna (A4). Są to materiały o podwyższonej odporności na korozję, co zwiększa ich trwałość nawet w kontakcie z lekko wilgotnym drewnem lub podczas ekspozycji na warunki atmosferyczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto szuka wykonawców remontów w szkołach. W jednym prawie wszystko do wymiany
Następny artykułZnamy finalistki Pucharu Polski kobiet, który odbędzie się w Radomiu