A A+ A++

Dominik Kuc, jako przedstawiciel młodzieży, w wystąpieniu inspiracyjnym podczas Ogólnopolskiego Forum Zdrowia Psychicznego, opowiedział – bazując na swojej historii – jak wygląda system opieki zdrowotnej z perspektywy osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. To także historia wielu młodych osób, które nierzadko muszą walczyć o to, aby otrzymać pomoc.

Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne 

Młode osoby, które szukają pomocy, który chcą sięgać po pomoc, niestety spotykają się z pewnego rodzaju niezrozumieniem. Młode osoby, niestety często od takiego wieku szkoły podstawowej, słyszą o tym, że do psychologa pójdą za karę, jeżeli będą się źle zachowywać. Młode osoby słyszą, że jeżeli przeżywają stan depresji albo stan lękowy,  to wystarczy, żeby poszły pobiegać, na pewno im przejdzie.  “A tak w ogóle to może nie wydziwiajcie, ponieważ inni na pewno mają gorzej” 

– rozpoczął Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSPACE, która na co dzień edukuje, wspiera młode osoby oraz wyłapuje systemowe luki. 

Takie zdania padają, niestety w szkole, ale i w środowisku domowym, np. w kontekście rodziny. “No przecież masz śniadanie, obiad, kolację, przecież masz oceny czwórki i piątki w szkole, przecież masz też znajomych w tej szkole, no to czego ci jeszcze potrzeba? Dlaczego w takim razie czujesz się tak, jak czujesz?”

– kontynuował Dominik Kuc.

Nie każda osoba ma wsparcie rodziców. Wiele młodych osób musi wręcz przekonywać rodziców, aby zgodzili się na to, żeby mogli iść po wsparcie do specjalisty zdrowia psychicznego. Wciąż możemy usłyszeć stereotypowe teksty, jak np. ten: “Depresja, teraz to wszyscy mają depresję, kiedyś nie było psychologów, użalania się, było jak było”. Ale to dzieje się także teraz, mimo coraz większej świadomości.

W szkole niektóre osoby spotykają się z wtórną stygmatyzacją, dlatego, że idą do gabinetu psychologa po o pomoc. Mogą być wytknięte palcem, dlatego, że to są właśnie te osoby, które z tej pomocy korzystają. A w momencie, w którym już po nią sięgną, no to spotykają się też ze społecznym niezrozumieniem, też z wieloma stereotypami i dlatego, kiedy dziś mówimy o rozwiązaniach, mówimy o systemie, pamiętajmy też o tym, aby skupić się na tym społecznym poziomie, który dotyka wielu młodych osób. To także moja historia 

– apelował Dominik Kuc i dodał:

W momencie, w którym miałem pierwszy atak paniki, to wówczas wiecie państwo, co stało się? Popatrzmy na tą ścieżkę, którą teraz już z perspektywy kilku lat mogę Państwu przedstawić. Ona zaczęła się od szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Co później? Przez pierwszego kardiologa, później przez drugiego lekarza, później przez jeszcze drugiego kardiologa, później dopiero po pół roku tej ścieżki pacjenta trafiłem do psychiatry, a dopiero na koniec do psychologa z zaleceniem długoterminowej terapii, która okazała się zresztą najbardziej skuteczna w tym przypadku.

Czy jest nam potrzebny Pakiet Młodego Pacjenta?

Atak paniki – jak wygląda?

Warto w tym miejscu zastanowić się, co czuje i z czym mierzy się osoba, która doświadcza ataków paniki, która jest odsyłana od specjalisty do specjalisty. Obok objawów fizycznych, takich jak duszności, dreszcze, poczucie trudności w oddychaniu, czy wręcz poczucia bólu, ucisku i dyskomfortu w klatce piersiowej, są także objawy psychiczne, jak np. intensywny strach, dezorientacja, poczucie nierealności.

Proszę, spojrzeć, w jaki sposób, z perspektywy właśnie tego młodego człowieka, który może być zagubiony w systemie, spotka się po drodze z niezrozumieniem. Bardzo przykro mi powiedzieć, ale to nie lekarz skierował mnie do psychiatry, psychologa. Tylko właśnie znajomi, którzy powiedzieli, że “coś za długo to trwa, coś zbyt dziwne są te objawy, coś w dziwnych momentach one się pojawiają”. Niestety uważam, że jest wiele historii podobnych do tej, którą miałem, w kontekście przechodzenia przez system, w kontekście spotykania się z różnymi wyzwaniami, z różnymi barierami

– mówił Dominik Kuc.

Brak koordynacji systemu

Zabrakło pytania, o to co jest przyczyną.

Ja sam nie widziałem, co było przyczyną tego ataku paniki, przecież osoba, która doświadcza kryzysu zdrowia psychicznego, to bardzo często na początku nie wie, jaka jest przyczyna. Bardzo często właśnie jest to później tematem konsultacji czy terapii

– mówił aktywista i na koniec zaapelował:

Szanowni Państwo, dlatego dzisiaj z takim może apelem na koniec, aby właśnie tego typu historie były takim wnioskiem i nauką dla naszego systemu na przyszłość. W jaki sposób koordynować działania między sektorem zdrowia, edukacji, polityki społecznej, sprawiedliwości. W jaki sposób patrzeć na system z perspektywy młodego człowieka? Gdzie z tą pomocą docierać? Mówimy dużo o zdrowiu, powiedzmy również o szkole, o tym, że to właśnie ten poziom 0 może wychwycić takie przypadki, które zdarzają się w wielu różnych szkołach, w wielu różnych gminach, w wielu powiatach, w wielu miastach w Polsce, już na samym początku.  Wówczas naprawdę nie będzie takiego zagubienia. 

Fragment wystąpienia Dominika Kuca jest dostępny poniżej:

Działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - szokujące wyniki kontroli kuratoriów oświaty
Działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – szokujące wyniki kontroli kuratoriów oświaty

Dominik Kuc: zdrowie psychiczne musi być równorzędne w stosunku do naszego zdrowia fizycznego
Dominik Kuc: zdrowie psychiczne musi być równorzędne w stosunku do naszego zdrowia fizycznego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMotorola edge 50 ultra – prawdopodobnie najbardziej uniwersalny flagowiec na rynku. Doskonały wybór dla każdego
Następny artykuł“Piłkarska Zielona Góra”: Lechia przed ostatnim meczem [WIDEO]